Yazı, Tekerlek ve Yapay Zeka

Mezapotamya Bereketli Hilal; Elamlar, Sümerler, Akadlar, Asurlular, Babiller, Babil Kralı Hamburabi, ilk anayasayı halkına öğretmiş. Bereketli Hilal’deki devletleri yaşamlarını ve buluşlarını ilgiyle okuyorum, öğreniyorum . İlk yazıyı bulan Sümerler, insanlığa ..

Yazı, Tekerlek ve Yapay Zeka
Yayınlanma: Güncelleme: 9 okuma

MezapotamyaBereketli Hilal; Elamlar, Sümerler, Akadlar, Asurlular, Babiller, Babil Kralı Hamburabi, ilk anayasayı halkına öğretmiş. Bereketli Hilal’deki devletleri yaşamlarını ve buluşlarını ilgiyle okuyorum, öğreniyorum .

İlk yazıyı bulan Sümerler, insanlığa  büyük miras olarak bırakıp  gitmişler. Yazı MÖ 4000 yılında bulunmuş kaynaklara göretekerlek daha eski MÖ 5000 yılında keşfedilmiş. İlk tekerler ağaç kütüklerinden yapılmış. Gelişme sürmüş. Hayvanların çektiği araçlarla insanlar eşyaları taşımaya başlamışlar. Tekerlek her geçen gün daha gelişmiş.

Yazı, Tekerlek ve Yapay Zeka02

Ben-Hur filmini izlediyseniz.  Tekerlek sayesinde  atların çektiği yarış ve savaş arabalarının görmüşsünüzdür.Ben-Hur’da savaşçıların yarışı muhteşemdir. En çok buluş yapan Sümerler, daha o günlerde matematik, dört işlem astronomi gibi buluşlarıyla bilimin temelini atmışlar, hukuk, tıp astroloji dallarında gelişmeler modern bilime kadar sürmüş. Tarım alanında da sabanı bularak bu alanda çok önemli buluşlar yapmışlar. Bilim insanı Muazzez  İlmiye Çığ Sümer tabletlerini okutarak çok önemli bilgileri toplumla buluşturmuş kitaplarıyla Sümerleri anlatmıştır. Onun kitaplarından bazılarını okuma listeme aldım.

Ve düşündüm insanoğlu bir tekerleği bulmuş teknoloji onu nereye getirmiş. Yer üzerindeki çalışmaların ötesinde insan uzaya çıkmış, halen uzay üstüne çalışmaları sürüyor. Artık gezegenlerde yaşam arıyor. Uzayın muazzam derinliği içinde yeni galaksileri araştırıyor. Ve insanoğlu yapay zeka ile geçmişi araştırabiliyor. Bu yazıya yapay zeka ile yapılmış bir Sümer kentinin görselini ekliyorum. Beş bin yıl öncesinin bir kentininin görselini yapabiliyor. Bilgi olmadan gelişme olmuyor. Bilgi ile akıl  güçleniyor.

Yazı, Tekerlek ve Yapay Zeka03

Bilgi gibi duygumuz nasıl gelişir nasıl daha güçlü sonuçlara ulaşır. Felsefe insanının üzerinde çok durduğu akıl konusunu iradeler. Duygusal ve Zihinsel güç sayesinde; sıkıntı, acı , stres gibi konularını daha rahat geçiştirir insan. Demek ki  duygu durumu da çok önemli. Duygu sadece güçlükleri değil, güzelliklere erişme, güzellikleri anlama erdemi de veriyor. Bir sanat eserinin,  bir kitabın  duygusunu hissetmede önemli bir erdem. Duygu sanki kazanılmış bilinç. Yani insanın yüreğinin katmanları…Hepinize iyi dilekler…

Lütfi Özgünaydın

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.