Ferhat İle Şirin Öyküsünden Sonra Kemaliye Taş Yolu

Amasya’da Ferhat aşkı için dağları deliyor. Kemaliye’deki Taş Yolu’nu anlattım bir öykü ile kitabımda. Toplumsal azmin zaferidir. Kar yağınca o yıllarda Eğin’de tüm yollar kapanıyor. Katır sırtında insanlar bir yerden..

Ferhat İle Şirin Öyküsünden Sonra Kemaliye Taş Yolu
Yayınlanma: Güncelleme: 51 okuma

Amasya’da Ferhat aşkı için dağları deliyor.Kemaliye’dekiTaş Yolu’nu anlattım bir öykü ile kitabımda. Toplumsal azmin zaferidir. Kar yağınca o yıllardaEğin’de tüm yollar kapanıyor. Katır sırtında insanlar bir yerden bir yere gidiyorlar.

KEMALİYE TAŞ YOLU04

Taşyolu/Eğin Öyküleri’nin birinci öyküsünde anlattım. Fırat vadisinden kayaları delerek bir yol açmayı düşünür yöre insanı o günün koşullarındaki alet edavatla kaayları yarıp yol açmaya çalışan insanlar hep yenik düşüp geri dönerler. Dedeler birazcık yol açıp göçerler dünyadan; sonra oğullar onların misyonunu tamamlamak için taşların önüne dururlar onlar da yenilir geri dönerler.

KEMALİYE TAŞ YOLU01

Fırat vadisinde yarmaya çalıştıkları mekanın sahipleri; kurtlar kuşlar, geyikler kartallar yaban hayatını bir başlarına sürdürürler. Dedeler ölür, oğullar gurbet ellerine gider çalışırlar torunlarAnkara,İstanbul’da doğanlar büyük işadamı olur devlet kademesinde çalışmaya başlarlar ancak,Taş Yolu’nu hiç unutmazlar. Onlar için bu yolun açılması bir sevdadır.  Geyik Avcısı Nuri, bu yolun geçeceği sekileri gösterir. SonraTaş Yolu’nun kayaları  dibinde ki tarlada, Fadime’yi görür ona aşık olur. Deli bir sevdadır onların ki yalçın kayalara benzer.Nuriölür, sevdiği Fadime ölür onların çocukları kentlerdedir. Akıllarında dedelerinin babalarının yarmaya çalıştığı kayalar, Taşyolu… TorunlarAnkara’daİstanbul’da toplantılar yaparlar birçoğu okumuş bazıları işinsanı olmuştur.

KEMALİYE TAŞ YOLU03

Bu toplantılardaAysel ve Cem tanışırlar. Arkadaşlıkları ilerleyince, aralarında  aşk başlar. Kayaların önünde sevdalanan dedeleri nineleri gibi yürekten severler biribirilerini.  Taş yolu açılmıştır. İkisi de bu saf ve temiz aşkın yaşandığı mekanları görmek içinKemaliye’ye giderler. SevdalılarKemaliye’de el ele dolaşırkenCem Aysel’i dedelerinin mezarı başına götürür.Cem duygulanır kayalığın önündeki mezara seslenir. “Mehmet Dede Taş Yolu açıldı haberin olsun.” Sesi yalçın kayaların önünde çınlar.(Kitap Kemaliye’de Bozkurt Yalçıner hediyelik ve Valemi Kadın Derneği’nde. Okuyun insani duygulara beleneceksiniz.)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.