Adalet İnsanın Yüreğinde Olmalı

Adalet insanın yüreğinde olmalı…Yaşar Kemal bana vicdan olgusunun önemini anlattı/kavrattı. İster hakim olsun ister yönetici ister iş insanı, toplum lideri adil olmalı vicdanının kantarı doğru tartmalıdır.  Bir çok politikacının, toplum..

Adalet İnsanın Yüreğinde Olmalı
Yayınlanma: Güncelleme: 8 okuma

Adalet insanın yüreğinde olmalı…Yaşar Kemal bana vicdan olgusunun önemini anlattı/kavrattı. İster hakim olsun ister yönetici ister iş insanı, toplum lideri adil olmalı vicdanının kantarı doğru tartmalıdır.

Bir çok politikacının, toplum liderinin hapiste bulunduğunu onların özgür olması gerektiğini söyleyen gazeteci, yorumcu var. Gerçi son günlerde özgürlüğüne kavuşanlar oldu, ancak içerde olanlar için bu değerlendirmeler yapılıyor. Bu yazıya başlarken önemli insanların, adaletle ilgili sözlerini okudum. Kötülüğü adaletle, iyiliği de iyilikle karşıla (LaoTse) Anonim bir varsayım vardır, ilahi adalet  zaman aşımına uğramaz o gün gelir tecelli eder. Adaletsizliği işleyen çeken daha sefildir. (Eflatun) Adalet mülkün temelidir (Hazreti Ömer) Adalet bir kutup yıldızı gibi yerinde durur, geri kalan her şey onun etrafında döner.(Konfüçyus) Ülkeler kılıçla alınır adaletle korunur. (Timurlenk) Adalet kainatın ruhudur. (Ömer Hayyam ) Adalet topaldır ağır ağır yürür gideceği yere ergeç varır.(Mirabeau) Adaletin olmadığı yerde ahlak yoktur. (Matean) Adaletin kuvvetli, kuvvetlilerin adaletli olmaları gerekir. (Pascal) Sevdiğim bir sözde, adalet merhametten ziyade cemiyetin temelini teşkil eder.

Bu yazı için elime Malatyalı bir emekçinin fotoğrafı geldi.Malatya’daki çarşı tamamen yok olmuş.  GerçektenMalatya en çok yıkıma uğrayan bir kent oldu. Adalet deprem sonrası yerine oturdu mu? Birçok insan konutlarının yapılmadığını söylüyor birçok insan çok hasarlıya az hasarlı denildiği  çok hasarlıya da az hasarlı denildiğini anlattılar. Demek ki deprem bölgesinde de değerlendirmelere adaletli davranmak gerekiyor. Vicdan her zaman her olayda  “adaletli mi” sorusunu sorar. İnsan yaşadığı dönemde en yakınından toplumun bireylerine adaletli davranmalıdır. İnsanın yaptığı işler sonunda vicdanı rahat olmalıdır. Yani kısaca insan vicdanlı olmalı, vicdanlı davranmalıdır. Bazı fotoğraflar tekrarlanmalı yaşamalı/kalıcı olmalıdır. Bu fotoğrafta öyle…

Lütfi Özgünaydın

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.