Nâzım Hikmet’in Bisikleti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2018 yılında aldığı bir kararla 3 Haziran‘ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti. Tam 200 yıldır kullanılan bisiklet için seçilen bu tarih, büyük şair Nâzım Hikmet‘in..

Nâzım Hikmet’in Bisikleti
Yayınlanma: Güncelleme: 18 okuma

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2018 yılında aldığı bir kararla 3 Haziran‘ıDünya Bisiklet Günüolarak ilan etti. Tam 200 yıldır kullanılan bisiklet için seçilen bu tarih, büyük şairNâzım Hikmet‘in bu dünyadaki son günüydü.

Bisiklete derin sevgi besleyenNâzım Hikmet,Notabene Yayınları’ndan çıkan Aydan Çelik‘inNâzım Hikmet‘in Bisikleti kitabına da konu oldu. Nâzım Hikmet’in Bisikletiyalnızca bir bisiklet veyaNâzım Hikmet kitabı değil. “Bisiklet” konusunda ülkemizdeki en yetkin isimlerden biri olanAydan Çelik,Nâzım Hikmet’in Bisikleti‘nde iki sevdiğini bir araya getiriyor. Kitapta sadece büyük şairin kendi yazdıkları, yaşadıkları değil; ona dokunan pek çok insanın iki tekere ilişkin hikâyeleri de yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, “Dünya Bisiklet Günü” ilan ettiği 3 Haziran‘ın aynı zamanda büyük bir şairin bu dünyada geçirdiği son gün olduğunu muhtemelen bilmiyordu.Karl von Draisadındaki Alman mucit, iki teker bir kalastan müteşekkil icadının patentini aldığında takvimler12 Ocak 1818‘i gösteriyordu.3 Haziran 2018‘de dünyanın birçok yerinde ilk bisiklet günü kutlanırken, başka pek çok yerde de 55 yıl önce sonsuzluğa  uğurlananNâzım Hikmetanılıyordu.2018, aynı zamanda şairin pek sevdiği bisiklet denen nesnenin 200 yaşına bastığı yıldı.

Aydan Çelik‘in Nâzım Hikmet’in Bisikletikitabında,Nâzım Hikmet‘in üç yaşında, üç tekerli bir bisiklet arkasında başlayan hikâyesinin izini sürüyor. Bu izi sürerken bu kadar da olmaz diyeceğiniz pek çok rastlantıya, kesişen yollara ışık tutuyor. Ana izleği bisiklet olmakla beraber çevre sorunlarından savaşların yarattığı acılara, tarihî anekdotlardan teknolojik gelişmelere uzanan zengin bir bilgi içeriğe sahip olan kitap, samimi ve akıcı üsluba sahip oluşuyla da dikkat çekiyor. Kitabın en güzel yanlarından biri ise okuru başka okumalara yönlendiren sayısız imlemelere sahip oluşu.

Nâzım Hikmet’in Bisikleti‘nde sadece büyük şairin kendi yazdıkları, yaşadıkları değil; ona dokunanLeonardo da Vinci, Tolstoy, Troçki, Emile Zola, Yahya Kemal, Tevfik Fikret, Halide Edib, Hüseyin Rahmi, Hemingway, Che Guevara, Arabistanlı Lawrence, Simone de Beauvoir, Sartre, Yves Montand, Picasso, Charlie Chaplin, Frederic-Joliot Curie, Muhsin Ertuğrul, Mehmet Ali Aybar, Oktay Rifat, Refik Erduran gibi insanların iki tekere dair hikâyeleri de yer alıyor.

 Ayrıca dayısıMustafa Celalettin‘in şampiyonlukları, oğluMehmet Nâzım‘ın bisiklet maceraları, yeğeniAyşe Yaltırım‘ın şiire konu olmuş bisiklet merakı,Memet Fuat‘ın ev yapımı bisiklet öyküleri de yine kitapta okuyucuyla buluşuyor.

 NotaBene Yayınları tarafından basılan 216 sayfalık “Nâzım Hikmet’in Bisikleti” kitabı 200 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.

 NOTABENE YAYINLARI

Kendini kolektif bir düşünsel mekân olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur.NotaBene‘yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene’nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010’dan bu yana binlerce kişi NotaBene’ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene’nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.