YUNT’ta Mike Berg’ün “Buraya Nasıl Geldik?” Sergi Konuşması

Sergi kapsamında YUNT, 1 Haziran’da Mike Berg’ün de katılacağı bir sergi konuşmasına ev sahipliği yapacak.  Yaşamını ve çalışmalarını New York, Cheney ve İstanbul arasında sürdüren Mike Berg’ün “Buraya Nasıl Geldik?”..

YUNT’ta Mike Berg’ün “Buraya Nasıl Geldik?” Sergi Konuşması
Yayınlanma: Güncelleme: 10 okuma

Sergi kapsamında YUNT, 1 Haziran’da Mike Berg’ün de katılacağı bir sergi konuşmasına ev sahipliği yapacak.

Yaşamını ve çalışmalarını New York, Cheney ve İstanbul arasında sürdürenMike Berg’ünBuraya Nasıl Geldik?” başlıklı sergisi,25 Mayıs’taYUNTta açıldı.25 Ağustos’a kadar devam edecek sergide sanatçının sergi için özel üretilenPiramit” isimli heykelinin yanı sıra sanat pratiğinden farklı örnekler yer alıyor.Berg’ünKafes” adlı heykeli de dış mekânda izleyiciyle buluşuyor.

Sergi kapsamında YUNT,Sergen Şehitoğlu moderatörlüğünde bir sergi konuşmasına da ev sahipliği yapacak.1 Haziran’da saat15.00’te gerçekleşecek etkinlikte konuşmacı olarakMike Berg’e sergi metinlerini kaleme alanSinan Eren Erk veGizem Gedik eşlik edecek. Berg’ün sanat pratiğinin ele alınacağı konuşma, sergiyi kapsamlı bir şekilde yeniden değerlendirme imkânı sunacak. 

Zeynep Fırat6

Sanat yazarıSinan Eren Erk, sergi için kaleme aldığı metinde sergiyi “Mike Berg’ün gelişen, dönüşen, hatta işlerin ağırlığına karşın düşünsel düzlemde ‘göçebe’ sanat kariyerinin bir özeti” olarak tanımlıyor ve serginin “Berg’ün sanatsal bakışının farklı zamanlarda tutulmuş kayıtlarından” oluştuğuna dikkat çekiyor. Bu kayıtlardan“Piramit”,Erk tarafından “içini bize açmayan, kalın zırhı ve tedirgin edici cüssesiyle beton savanların ortasındaki metal bir beyaz gergedan veya yerini bulamamış, kırıldığında içinde ne sürprizler sakladığı bilinmeyen bir kayayı, hatta formu bilinçli olarak bozulmuş kadim bir monoliti andıran” bir yapı olarak tasvir ediliyor.

Sergi mekânında “Piramit”eBerg’ün Türkiye ile kurduğu güçlü bağı yansıtan kilimleri ve mekânın bir duvarında hayat verdiği amorf desen eşlik ediyor. Sergide eserlerin yanı sıra eserlerin oluşum süreçlerine ışık tutan çizim ve planlamalar da görülebiliyor.YUNT’un bulunduğu alanda dış mekâna yerleştirilen“Kafes” heykeli de geçirgen yapısı ve sunduğu giriş-çıkış imkânıyla izleyiciye eserle etkileşim olanağı tanıyor. Bu etkileşim,YUNTta8 Haziranda gerçekleşecek“Kamusal Alanda Sanat: Katılımcılık” başlıklı çalıştay için de tartışma zemini sunmuş oluyor.

“Buraya Nasıl Geldik?”sergisinin YUNT’ta düzenleniyor oluşunun arka planı ise sanat yazarıGizem Gedik’in sergi için hazırladığı metinde derinlemesine ele alınıyor. Sergiye adını veren sorunun açıklık kazandırdığı arayış,Gedik’e göre içinde birleştirici bir potansiyel barındırıyor:

Sanatında olgunluk dönemini yaşayan, bir kentten ve bir atölyeden diğerine, yarattığı dünyalara devamlı yolculuk hâlinde olan Berg, kendi anlatısını ve formlarını uzun zamandır bulunduğumerkezlerden bu kez farklı bir ‘çevreye aktarıyor. Geçmişiyle yüzleşerek bireysel ve toplumsal değişkenleri sorgulayan bir sanatçının, geçmişine sadık kalarak geleceğe yönelen bir mekânda izleyiciyle buluşmasıysa form, malzeme, doku, kent, kültür, mimari, sanat tarihi ve çeşitli kavramlar bağlamında açılarakburaya nasıl geldiğimizi” yeniden sorgulatıyor; bizi küçük, hayali bir çizgide birleştirerek.”.

YUNT hakkında:

Muratcan Sabuncu tarafından kurulan veSultanbeylide bulunan YUNT, kâr amacı gütmeyen bir sanat ve etkileşim alanıdır. Sanat danışmanlığınıSergen Şehitoğlu’nun, akademik danışmanlığını iseProf. Dr. Eva Şarlak’ın üstlendiği YUNT, toplumun sanatsal etkinliklerle karşılaşma olanaklarını artırmayı amaçlamaktadır. Sergi ve etkinliklerin yanı sıra eğitim programı ve desteklediği yayınlar ile temas ettiği kişilerin dünya ile yeni duyusal ilişkiler kurmasına imkân tanımaktadır. Mekânın sunduğu deneyim ve etkileşim olanakları ile toplumsal değişim potansiyellerinin çoğalmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

YUNT, etkinlik programı ve teşvik politikası ile sanat üretimini ve entelektüel düşünceyi destekler.

Adres:

Hasanpaşa Mahallesi

Fatih Bulvarı

No: 33, 34920

Sultanbeyli/İstanbul

İletişim:

https://www.yunt.art/

info@yunt.art 

Ulaşım:

İETT ulaşımı içinMescidi Aksa CamiiOtobüs Durağı’nı kullanabilirsiniz. Otopark imkânı mevcuttur.

Konum için tıklayın. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.