Yeni ortaçağ, yeni emperyalizm, yeni mafya düzeni…

 Yaşanabilir, eşit bir dünya kurmak ve geleceği öngörmek adına bugünü anlamak ve yarının bize neler getireceği üzerine kafa yormamız gerekir diyen yazar Ertürk Akşun, bugünü şu şekilde tanımlıyor: “Doğanın bilinçli..

Yeni ortaçağ, yeni emperyalizm, yeni mafya düzeni…
Yayınlanma: Güncelleme: 44 okuma

 Yaşanabilir, eşit bir dünya kurmak ve geleceği öngörmek adına bugünü anlamak ve yarının bize neler getireceği üzerine kafa yormamız gerekir diyen yazarErtürk Akşun, bugünü şu şekilde tanımlıyor: “Doğanın bilinçli bir şekilde yok edildiği, insanların yaşam amaçlarını yitirdiği, değişen ve anlamakta zorlandığımız ahlak değerleri, akılcılığın ve aydınlanmanın tüm kazanımlarının tek tek ortadan kalktığı, eşitsizlik ve sömürünün artması ile sahtekârlığın yüceltildiği bir dünya…”

 Çürüme, yozlaşma, aklın yitimi, gericileşme ve cemaatleşmenin tüm dünyayı “Yeni Ortaçağ” karanlığına sürüklediğinden bahseden yazar bugün geldiğimiz noktaya gelinen yolu bilmeden geri dönüşün de mümkün olmadığının altını çiziyor ve ekliyor“bu bir hatırlatma kitabıdır.”

 Yazar, ortak akıldan ve büyük tartışmalardan doğan düşüncelerin sosyalizmin çözülme süreci sonrası kendisine yeni tartışma alanları yaratamadığı eleştirisi ile boşluğu doldurmanın başarılı talipleri neoliberallerin bizi felsefi anlamda nasıl çürüttüğünün, aydınlanma fikrine nasıl cepheden savaş açtığının, insan ahlakını nasıl erozyona uğrattığının altını çiziyor.

 Okura, neoliberalizmin çocukları olarak nitelendirdiği, “Yeni Ortaçağ”, “Küreselleşme”, “Ulus Devletlerin Yıkılışı”, “Yeni Mafya Düzeni”, “Yeni Emperyalizm”, “Yeni Faşizm” konularında anlaşılır bir rehber sunanAkşun, yeni düzenin ideolojik aygıtları “Demokrasi” “Ütopyanın Yok Oluşu” “Sivil Toplum Kavramı” konularını da ustalıkla ele alıyor.

Ertürk Akşun’un kaleme aldığı “Şimdi Canavarlar Zamanı Destek Yayınları etiketiyle kitabevlerinde…

ARKA KAPAK YAZISI:

Samir AminEşitlik olmadan özgürlük vahşettir!” der. Sınırsız özgürlük vaadiyle yola çıkan neoliberalizm, öylesine büyük eşitsizlikler yarattı ki sonunda vahşet kaçınılmaz oldu.

 Sırada çok daha büyük bir vahşet var: Yeni dünya savaşı…

 Neoliberalizmin ortaya çıkardığı olguların enine boyuna incelendiği bu kitap pek çok soruyu ortaya attığı gibi cevaplarının da peşinden gidiyor.

  • Ütopyadan, distopyaya nasıl geçildi?
  • Demokrasi kavramı nasıl tabulaştırıldı?
  • Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla örgütlenmeye nasıl ket vuruldu, birçok ülkede renkli devrimlerin yolu nasıl açıldı?
  • Bireyin özgürleşmesi, herkesin hakikatinin kendine olduğu fikri ve içeriğin değersizleşmesi olarak postmodernizm, yeni bir ortaçağ mı yarattı?
  • Ulusal devletin ortadan kalkmasıyla birlikte baş gösteren yeni mafya düzeninin toplumsal, kültürel ve ekonomik bedelleri ne olur?
  • Üçüncü dünya ülkelerinin yağmalanması, yeni faşizmi mi doğurmuştur?

 Ertürk Akşun’un kaleme aldığı Şimdi Canavarlar Zamanı, dünyanın aşırı özgürlüklerle nasıl canavarlaştırıldığının ve yeni bir dünya savaşına ne şekilde sürüklenmekte olduğunun ipuçlarını bulmaya çalışıyor.

Eser Adı: Şimdi Canavarlar Zamanı

Yazar Adı: Ertürk Akşun

Yayınevi: Destek Yayınları

Türü: Araştırma

Fiyatı: 250 TL

Sayfa Sayısı: 272

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.