Performistanbul 2024 Misafir Sanatçı Programı Devam Ediyor

Performistanbul, Türkiye ile ilişkilenen ve üretimlerinde farklı medyumların yanı sıra performansı da bir araç olarak kullanan yabancı sanatçılara odaklandığı 2024 misafir sanatçı programına üçüncü konuk sanatçısıyla devam ediyor. Mayıs ayında..

Performistanbul 2024 Misafir Sanatçı Programı Devam Ediyor
Yayınlanma: Güncelleme: 30 okuma

Performistanbul, Türkiye ile ilişkilenen ve üretimlerinde farklı medyumların yanı sıra performansı da bir araç olarak kullanan yabancı sanatçılara odaklandığı 2024 misafir sanatçı programına üçüncü konuk sanatçısıyla devam ediyor. Mayıs ayında hayata geçen programın ilk iki sanatçısıKarl Larsson (İsveç) veAntonin Brínda(Çek Cumhuriyeti) oldu. Üçüncü konuk sanatçıNathalie Rey(Fransa), 11 Haziran’daPerformistanbul’da gerçekleştireceği“The Passing Body”adlı performansıyla ziyaretçileri bekliyor.

Nathalie Rey,Barselona ve Berlin arasında yaşayan ve çalışan bir Fransız sanatçı.HaziranayındaPerformistanbul’da gerçekleştireceği sürdürülebilir ölümle ilgili“The Passing Body”adlı performansındaRey, yaşamsal döngünün devamlılığını mümkün kılan madde hâline gelen sembolik bir yaşam ve ölüm döngüsünü yeniden üretiyor. Sürdürülebilir ölüm üzerine geniş çaplı “İyi Yaşa, İyi Öl” projesinin bir parçası olan performans, Gate 27’de nekro-ticaret teması üzerine yine bu yıl katıldığı rezidans programındaki araştırma ve üretimlerinden yola çıkıyor.

TekTrope’taki rezidansının ardından aramıza katılanKarl Larrson, eylemlerimizi nasıl etkileyip eylemlerimizden nasıl etkilendiğimizi araştırmaya dayanan etkileşimli çalışmalar yürütüyor. Politik ve felsefi düşünceleri mizahi bir alt ton yardımıyla farklı şekillerde sergiliyor. Zamanla olan karşılaşmaların yarattığı paternlerden oluşan sorular, koleksiyon ve arşivi baz alıyor. Fakat her iki çalışma da aynı zamanda tamamen estetik tercihlerle izleyiciye farklı biçimlerle sunuluyor.Larsson14 Mayıs’ta gerçekleşen buluşmada,Performistanbulrezidans programı kapsamında gerçekleştirdiği sanatçı atölyesi kapsamındaki kolektif üretimle beraber üzerine çalıştığı araştırmalarını paylaşarak pratiğinden bahsetti. Sanatçının davet ettiği sanatçılarla gerçekleştirdiği atölyeye çalışmalarını birlikte yürüttüğü Eda Ermidağ ile beraber Akış Ka, Onur Tayranoğlu, Nazlı Gürlek, Özlem Ünlü, Seyhan Musa, Mert Can Aksoy,  Eda Sütunç ve Zeynep Yılmaz da kendi performans arşivlerini açarak katıldı.

Programın ikinci konuğuAntonín Brindaise MeetFactory ile ortak yürütülen Rezidans Değişim Programı kapsamındaPerformistanbul‘da misafir olurken bu süreçte Türkiye’deki performans sanatı ortamı hakkında bilgi edinmeyi ve şehirle farklı etkileşim biçimlerini araştırdığı pratiği kapsamında kamusal alanda gerçekleştirdiği deneysel performatif bir çalışma yürüttü. 2021 yılında AURA’da gerçekleştirdiği rezidansın bir devamı niteliğindeki performansında, kent yaşamının merkezden uzakta kalan yerlerinde nasıl geliştiğini gözlemleyip belgelediği bir performansı hayata geçirdi.Brinda’nın performansı25 Mayıs’ta gerçekleşti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.