Melek Zeynep Bulut’a İtalya’dan Tasarım Ödülü

Melek Zeynep Bulut, Avrupa’nın en prestijli tasarım ödüllerinden A’ Design Award & Competition‘ı kazandı. Bulut, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri “Açık Yapıt” ile her yıl Milano yakınlarında Como’da düzenlenen,..

Melek Zeynep Bulut’a İtalya’dan Tasarım Ödülü
Yayınlanma: Güncelleme: 24 okuma

Melek Zeynep Bulut, Avrupa’nın en prestijli tasarım ödüllerindenA’ Design Award & Competition‘ı kazandı.Bulut,deneysel bir mekân kurgusu olan eseri“Açık Yapıt” ile her yıl Milano yakınlarında Como’da düzenlenen, dünyanın her yerinden yüzlerce sanatçı ve tasarımcının katıldığıA Design Award’ın“Fine Arts & Arts Installation Design” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Dünyanın en büyük ve yaygın uluslararası tasarım ödüllerinden biri olarak tanımlananA’ Design Award & Competition, 2023 – 2024 tasarım yarışmasının sonuçlarını duyurdu. Ödül alan her bir tasarım, 278 kişilik tanınmış akademisyenler ve etkin tasarımcılardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından dikkatlice değerlendirildi. Kazananlar, İtalya’da Temmuz ayında gerçekleştirilecek gala gecesi ve törenine katılarak ödüllerini alacaklar ve ayrıca “yılın en iyi tasarımları” sergisine katılabilecekler.

2_OpenWork_London Design Festival, September 2023, Southbank, Bankside_Credit Taran Wilkhu__

“Açık Yapıt”, Haziran 2023’teLondon Design Biennale’de tarihiSomerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerekPublic Award’ı kazandı ve çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından“Son Anıt” olarak yorumlanarak sergilendiği ilk günden itibaren uluslararası basında önemli bir yer edindi. Bu etkili serginin hemen ardındanLondra Tasarım Festivali’nde tarihiThames Nehriüzerinde kürasyonunu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirleyerek bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilendi ve bu sergi ile rekor bir ziyaretçi ağırlayarak son yılların en etkili işlerinin listelendiği“The Red Book”a girdi.

Melek Zeynep Bulut_Görsel

Son olarak Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer eğreti, teatral bir anıt olarak ziyaretçilerle buluştu.Açık Yapıt; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı bugünlerin teatral bir anıtı olarak giderek sembolleşiyor.

www.melekzeynep.com

https://instagram.com/melekzb

Bilgi için:https://competition.adesignaward.com/design.php?ID=155818

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.