Cehaletten Kurtulma Sanatı – Kim Kimdir? / Ne Nedir?

Bilim insanı Prof. Dr. Celâl Şengör’ün anlatımıyla onun dünyasından bakıp okuyacağınız önemli kişiler ve insanlık tarihi boyunca üretilen kimi kavramlar hakkında pek çok yeni fikir sahibi olacağınız Atatürk’ten Einstein’a, Carl..

Cehaletten Kurtulma Sanatı – Kim Kimdir? / Ne Nedir?
Yayınlanma: Güncelleme: 61 okuma

Bilim insanı Prof. Dr. Celâl Şengör’ün anlatımıyla onun dünyasından bakıp okuyacağınız önemli kişiler ve insanlık tarihi boyunca üretilen kimi kavramlar hakkında pek çok yeni fikir sahibi olacağınız Atatürk’ten Einstein’a, Carl Sagan’dan Evliya Çelebi’ye birçok ünlü simanın bulunduğuCehaletten Kurtulma Sanatı – Kim Kimdir? Kitabı ve evrimden depreme, astrolojiden felsefeye, ahlaktan medeniyete pek çok kavramın bulunduğuCehaletten Kurtulma Sanatı – Ne Nedir? Masa Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Cehaletten Kurtulma Sanatı – Kim Kimdir? kitabında anlatılmak istenen cehaletten kurtulmanın önemli yöntemlerinden biri olarak bundan kurtulmuş ve bu sayede büyük ve etkili insanlar olmuş kişilerin hayatlarından ilginç ve öğretici kesimleri okuyup özümsemektir. Bu gibi kişiler adeta bir öğretmen gibi kabul edilirlerse insan hem bir biyografi yani yaşam hikayesi lezzetinde bir şeyler okuyarak tatlı bir vakit geçirir. Ve bunun yanında kendi hayatı için kılavuz olabilecek düşünce ve sözler edinebilir. Bunları iyi özümlerse bir müddet sonra kendisinin de hızla cehaletten kurtulmaya başladığını görecektir. Fakat şu unutulmamalıdır: En büyük dâhiler dahi sonunda cahil kalmışlardır. Bu şuna benzer, dağa tırmanan bir kişi zirveye varamasa bile yükseldikçe çevresindeki manzaranın giderek genişlediğini ve güzelleştiğini görür. İşte bu kitabın amacı böyle hisleri okuyucuya vermektir. Mustafa Kemal Atatürk, Karl Popper, Johannes Kepler, Isaac Newton, Albert Einstein, Eduard Suess… İsim listesi uzar gider. Ancak şanslıyız ki onlardan aldığı meşaleyi yarınlara taşıyan, çağımızın en önemli bilim insanlarından Celâl Şengör’le aynı coğrafyada ve aynı dönemde yaşıyoruz. Bu sebeple de bize düşen, onun sözlerine kulak vermek, tecrübelerinden yararlanmak ve yöntemlerini örnek almak olmalıdır.

           Cehaletten Kurtulma Sanatı – Ne Nedir kitabında anlatılmak istenen ise biyografisinden kendi payımıza aldığımız faydalı bilgiler ve yöntemler haricinde bu sefer de hepimizin hayatının odağında maruz kaldığımız kavramlar vesilesiyle cehaletten kurtulmanın başka bir yöntemi olarak cehaletin insan zihnindeki boyutunu ve yerini değiştirecek pek çok kavram hakkında yeniden okuma yapmak ve daha da özümseyerek bu kavramları uygulamada da yaşatmaktır.

Cehaletten Kurtulma Sanatı02

Her insan anlaşılmazlığını, toplumla olan ilişkisini ve bireysel bakışını belirli kavramlar, konular üzerinden anlamlandırarak çözümlemeye çalışır. Bu esnada çevrede görülen olaylar, insanlar, daha dünyaya gelmeden belirlenen kurallar gibi devreye giren birçok unsur yaşamı kolaylaştırdığı gibi karmaşıklaştırır da. Bu kitabın amacı da siz okuyucuların bu unsurlara karşı mücadelesinde daha anlamlı, daha belirli tanımlamalara yol açmak ve belki de kafanızı karıştırarak yeniden konumlandırma yapmanızı sağlamaktır. Bunu yaparken de fikirleriyle, işaret ettiği yönle, bilginin ve bilimin yanındaki net duruşuyla Celal Şengör’den okurların faydalanması, sözlerine kulak vermesi, örnek alması kitabın okura ulaşmasındaki esas meseledir. 

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

Atatürk, iyi bir entelektüeldir. Bunun iki sebebi vardır: İlki zekâsı, ikincisi de Rumelili olması yani Selanik’te doğmasıdır. Entelektüellik, Jules Verne’in de söylediği gibi “İnsan ürünlerinin en güzelleri hakkında bilgi ve anlayış toplama marifetidir.” Entelektüellik aynı zamanda mağdur insanların iyiliğine yardım etme dürtüsü de barındırabilir, fakat her entelektüel bunu hissetmez.(Cehaletten Kurtulma Sanatı – Kim Kimdir?)

Din, insanlığın kendi çevresinde cereyan eden şeyleri anlama ve ona bir düzen verme arzusundan ortaya çıkmıştır. İnsanlığın, baştan 17. yüzyıldaki bilim devrimine kadar bunlara cevap verebilecek bir gözlemi olmadığı için mitoslar ve masallar yaratılmıştır. Sonra insanlar kendi yarattığı masallara inanmış ve o masallar kendi gelişimini fark etmeden engelleyen bir düşünce sistemine dönüşmüştür.(Cehaletten Kurtulma Sanatı – Ne Nedir?)

ARKA KAPAK YAZISI

CEHALETTEN KURTULMA SANATI – KİM KİMDİR? 

Tarihte kanunlar veya kurallar değil, kişiler ve onların şahsî dehâları önemlidir. Tarihin doğal kanunları olduğunu zannedenler hep hüsrana uğramışlardır. Onun için bu kitapta okuyucularıma, birkaç büyük insanın çarpıcı bulduğum yönlerini anlatmak istedim. Bu ve benzeri insanlar hayatta bana kılavuz oldu. Jeolojiyle uğraşmadığımda, zamanımı genellikle bu tür büyük adamların biyografilerini okumaya ayırmışımdır. Fakat bu biyografilerde kişilerin sosyal çevresinden ziyade fikirleriyle ve onları nasıl geliştirdikleriyle ilgilendim. Okuyucularımdan da burada hayatından kesitler okuyacakları kişilerin fikirlerine odaklanmalarını rica edeceğim. Hangi kıvılcım bu fikirlerin oluşmasına sebep olmuştur, hangi yöntem veya yöntemler bu fikirlerin gelişmesini sağlamıştır, bu fikirler arasında başarısız olanlar olmuş mudur, olmuşsa niçin olmuştur? Bunlara dikkat edilmesini bilhassa istirham edeceğim.

 Nasıl okunursa okunsun, insanlık tarihi esasında sürekli bir gelişim ve evrim tarihidir. Artık mağaralarda yaşamıyoruz. Yeni teknoloji dünyamızı ve dolayısıyla bizleri, onun üzerinde yaşayan diğer hayvan ve bitkileri tehlikeye atmaktadır. Ancak şuna dikkat çekmek isterim, bu tehlikeyi fark eden de buna karşı tedbirler üreten de düşünen ve bilgili insanlardır.

 Büyük Atatürk, milletinin makûs talihini ancak bilim ve hür sanat sayesinde yenebileceğini görmüş ve bunu milletine empoze etmeye çalışmıştır. Bugün onun yolundan ayrılmaya çalışan bazı bedbahtlar cehaletin ürünleridir. Bu sebepledir ki bu küçük kitabı, çeşitli alanlarda cehaletle savaşmayı kendilerine hayat düsturu edinmiş insanların hikâyesini anlatmak ve bu hikâyeye ortak olmak maksadıyla siz okuyucularıma sunuyorum. 

ARKA KAPAK YAZISI

CEHALETTEN KURTULMA SANATI – NE NEDİR? 

Bugün dünyada yaşayan en müreffeh toplumlar, bilimde en ileri gitmiş toplumlardır. Bugün bu toplumlarda dinî inançların hızla gerilediğini görüyoruz. Bu kitabın amacı sizlere çevremizdeki bazı olaylar ve geliştirdiğimiz bazı kavramlar hakkında çok yüzeysel de olsa bilgi vermek fakat daha da önemlisi okuyucuyu düşünmeye teşvik etmektir.

 Eğitimin en önemli amacı bireyi bağımsız ve eleştirel düşünebilen insanlar haline getirmektir. Bu amaca ulaşmak konusunda zarar verecek şeyleri eğitime sokmak insanlığa ihanettir. İnsan hür olmak ister. Dikkat edilirse bazı vahşi hayvanlar dahî hürriyetleri ellerinden alındığı zaman ölür. Hürriyet olmadan çevremizle verimli bir ilişki içerisine giremeyiz. Hürriyetin en büyük düşmanı dogmalardır. İnsanlık tarihine bakılırsa insanların düşünce evrimlerinin her zaman dogmadan kurtulma istikametinde yürüdüğü görülür. Özellikle ülkemizde nasçılık denilen dogma tutkunluğunun halkımızın başına ne çoraplar ördüğü çok yakın zamanlarda görülmüştür. 

 Bu kitabın amaçlarından biri de okuyucuyu bu tür cehalet kaynaklarından uzak tutmaktır. Elbette bu küçücük kitap ve içindeki sınırlı nesne ile kavramlar okuyucuyu birdenbire bu amaca ulaştırmaz. Ama okuyucunun bu kitabı okuyarak daha önce yapmadıysa bağımsız ve eleştirel düşünceye yönelmesi benim maksadımdır.

Celâl Şengör

CEHALETTEN KURTULMA SANATI – KİM KİMDİR?
Yazar: A. M. Celâl Şengör
Dizi / Tür:Deneme

Yayım Tarihi: Nisan, 2024
Sayfa Sayısı: 188
Fiyat: 180 TL (KDV’den muaftır.) 

Bilgi için: masadukkan.com

instagram.com/masakitapcom      

twitter.com/masakitapcom

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.