Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de anıldı

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de 2 Haziran 2013 gecesi Yunus Emre Caddesi’nde polisler ve eli sopalı esnaf tarafından dövülerek yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 11’nci yılında  aynı yerde anıldı. Anmanın..

Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de anıldı
Yayınlanma: Güncelleme: 19 okuma

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de 2 Haziran 2013 gecesi Yunus Emre Caddesi’nde polisler ve eli sopalı esnaf tarafından dövülerek yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 11’nci yılında  aynı yerde anıldı.

Anmanın ardından 2 Haziran akşamı, DİSK Eskişehir Temsilciliği, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, KESK Eskişehir Şubeler Platformu, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu ve ALİKEV tarafından 2014 yılından bu yana verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Ali İsmail Korkmaz’ın anma törenine annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz ve abisi Gürkan Korkmaz da katıldı.

Gezi Olayları sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunun ardından KESK Eskişehir Dönem Sözcüsü Sertaç Durdu bir açıklama yaptı ve şunları dile getirdi: “Gezi Direnişinin, Ali İsmail ve arkadaşlarının katledilmesinin 11’inci yılındayız. Başta Ali İsmail Korkmaz olmak üzere gezide kaybettiğimiz Etem Sarısülük’ü, Mehmet Ayvalıtaş’ı, Abdullah Cömert’i, Medeni Yıldırımı’ı, Ahmet Atakan’ı Hasan Ferit Gedik’i ve Berkin Elvan’ı saygıyla anıyoruz. Onlara sözümüz var onların hayal ettiği güzel günler gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

alikev_gorsel_1

Emel Korkmaz ise şunları söyledi: “Buraya gelmek o kadar çok canımı yakıyor ki. Ben beş sene gelemedim. Geldikten sonra hep şunu dedim, keşke hiç gelmeseydim ve Ali’nin ulu orta bir yerde darp edildiğine şahit olmasaydım. Burada Ali’nin darbına şahit olanların vicdanları rahat mı? Vicdanlarına hesap verebiliyorlar mı? İçleri acımıyor mu? buraya her geldiğimde Ali’nin ‘vurmayın’ dediği cümleleri aklıma geliyor. Görüntüleri izleyemedim ama hep bunları söylemiş. Ali 38 gün direndi. Şu an aramızda yok ama yüzlerce, binlerce Ali İsmail var. Ali İsmail’e sahip çıktığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Şahap Korkmaz konuşmasında, “Hepinize teşekkür ediyoruz oğlumuzu unutmadığınız için, unutturmadığınız için. Katilleri ve onları destekleyenleri lanetliyorum. Bu nokta onlarca pencereden görünüyor. O olayı görüp de susana yazıklar olsun diyorum. O insanda kan yok demektir” dedi.

Ali İsmail’in abisi Gürkan Korkmaz ise, “Ayakta durabiliyoruz arkamızda sizler gibi milyonların olduğunu bilmemizden. Bize güç ve Ali İsmail’in adını yaşatma mücadelemize bize sonsuz destek veriyorsunuz. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız” ifadelerini kullandı.

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, katliamlara karşı direnenlere verildi

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, İsrail’in katliamına direnen Filistin halkına ve Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerine verildi. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ndeki törende Ali İsmail Korkmaz’ın vefatının ardından düzenlenen anma törenlerinden kesitler sunuldu. Ardından Gezi Direnişinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nazan Aksaray, “11 yıl önce Ali İsmail, baskıya ve adaletsizliğe karşı özgürlük mücadelesi için canını verenlerin arasına katıldı. Onun adına verilen bu ödülle, Gezi Direnişinin toplumsal hafızadan silinmemesini, Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren gençlerin unutulmamasını ve ‘yaşam’ kelimesiyle baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere, insanca yaşam için mücadele edenlere, dayanışma duygularımızı ve saygımızı sunmayı amaçlıyoruz. Ali İsmail Korkmaz’ı ve Gezi Direnişinde katledilenleri unutturmamak ve yaşatmak, bu toplumu umutsuzluğa sürükleyenlere karşı umudu güçlendirmek, ülkeyi karanlığa teslim etmek isteyenlere karşı aydınlığın savunucusu olmak, savaş politikalarını sürdürenlere karşı barışın savunucusu olmak demektir” dedi.

Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri adına ödülü Çorlu Tren Katliamı’nda vefat eden 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz aldı. Ödülü Emel Korkmaz’ın elinden alan Mısra Öz, “Burada olmak çok zor. Bugün bende Ali İsmail’in ailesiyle onun 11 yıl önce katledildiği o sokaktaydım. Biz annelerin çok fazla duygularından bahsetmeye gerek yok. Birbirimizin gözlerine baktığımız zaman bunu görüyoruz. Bu ödül biz Çorlu aileleri adına çok kıymetli. Çünkü bu ödül başka evlatlar ölmesin diye mücadelenin bir parçası.  Ali İsmail bu hayattan koparıldığında 19 yaşındaydı; aynı katillerin kurduğu sistem 9 yaşında benim evladımı da aldı. Biz evlatlarımızın katillerini biliyoruz” dedi.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı

Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Ali İsmail’in yarım kalan “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı ve bu amaçla 2014 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor.

www.alikev.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.