“Arter’de Uzun Cumartesi” 8 Haziran’da!

Arter, 8 Haziran Cumartesi günü “Uzun Cumartesi” uygulaması çerçevesinde kapılarını bir kez daha gece yarısına kadar açık tutacak. Paribu’nun değerli desteğiyle gerçekleşen “Uzun Cumartesi”de güncel sergilerin yanı sıra Kütüphane ve..

“Arter’de Uzun Cumartesi” 8 Haziran’da!
Yayınlanma: Güncelleme: 41 okuma

Arter,8 Haziran Cumartesi günü “Uzun Cumartesi” uygulaması çerçevesinde kapılarını bir kez daha gece yarısına kadar açık tutacak. Paribu’nun değerli desteğiyle gerçekleşen “Uzun Cumartesi”de güncel sergilerin yanı sıra Kütüphane ve Kitabevi de 11:00-24:00 saatleri arasında ziyaretçilerin erişimine açık olacak.

Çocuklar için “Bedenimin Sesleri”, yetişkinler içinse “Heykelleşen Şiirler”başlıklı atölyelerin düzenleneceği Paribuile “Arter’de Uzun Cumartesi”kapsamında, “Kütüphane Söyleşileri” serisinin ikinci etkinliği de Yekta Kopanile gerçekleşecek. AYYUKA konserinin de yer alacağı 8 Haziran’da ayrıca Arter’in Öğrenme Programıkapsamında rehberli turlar düzenlenecek. Taksim’den ve Tepebaşı’ndan Arter’e ücretsiz ulaşım imkânı sağlayan servis araçları, Paribu ile “Arter’de Uzun Cumartesi” boyunca ziyaretçilere hizmet vermeye devam edecek.

SERGİLER

Ömer Koç Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerle oluşturulan,Arter’in ilk özel koleksiyon sergisiFarz Et Ki Sen Yoksun;Johanna Gustafsson Fürst ileDilek Winchester’ın bireysel üretimlerini biraraya getirenGLOSSOLALALA;Şakir Gökçebağ’ın yerleştirme, heykel ve fotoğraflarından oluşanGöründüğü Gibi başlıklı kişisel sergisi de görüleblir.

Arter_Sakir Gokcebag_Gorundugu Gibi

Dünyanın önde gelen fotoğraf ve sürdürülebilirlik ödülü Prix Pictet’in onuncu döneminde finale kalan 12 seçkin fotoğrafçının yapıtlarına yer verenPrix Pictet Human veJackie Matisse’in uçurtmalarına tüm göz alıcılıklarıyla bütünlüklü bir bakış sunanUçurtma Zamanıbaşlıklı sergiArter’de devam ediyor. Sergiler,8 Haziran’daParibu ile “Arter’de Uzun Cumartesi”kapsamında gece yarısına kadar ziyarete açık olacak.

ÇOCUK ATÖLYESİ: “BEDENİMİN SESLERİ”

7–11  yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Bedenimin Sesleri” başlıklı atölye,8 Haziran 2024 Cumartesi günü saat11:00’deArter’in -1. katındakiAtölye alanında gerçekleşecek.KeKeÇa Beden PerküsyonuekibindenGökçe Gürçay veTimuçin Gürer’in yürütücülüğünde gerçekleşecek atölye,Arter’dekiGLOSSOLALALA başlıklı sergide yer alan,Dilek Winchester’ınOkunmayanlar Üzerine Koreografiler (2024) isimli serisinden yola çıkıyor.

8 Haziran 2024_Bedenimin Sesleri (3)

Bedenin bir enstrümana dönüşeceği atölyede, katılımcılar çeşitli oyunlar ve anlık koreografiler aracılığıyla bedenlerinin seslerini keşfedecekler. Çocuklar,“Bedenimin Sesleri” atölyesinin “sese yol açan hareket” yaklaşımı aracılığıyla müziği görülebilen, dansı ise işitilebilen bir olgu olarak tecrübe edecekler. Atölye çalışması için katılımcıların rahat kıyafetler giymesi önerilir. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğuatölyenin biletleriArter’in giriş katında yer alanDanışmaveBilet Gişesi’nden ya daBiletix üzerinden temin edilebilir.

YETİŞKİN ATÖLYESİ: “HEYKELLEŞEN ŞİİRLER”

Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde8 Haziran 2024 Cumartesi günü saat14:00’teArter’inAtölyealanında gerçekleşecek“Heykelleşen Şiirler” atölyesi,Johanna Gustafsson Fürst ileDilek Winchester’ın bireysel üretimlerini bir araya getirenGLOSSOLALALA başlıklı sergiden hareketle şekilleniyor. Atölye kapsamında katılımcıların seçecekleri bir şiirin bir dizi müdahaleyle biçim değiştirmesi, maddeleşerek bir heykele dönüşmesi sağlanacak.

10_Arter_Prix Pictet Human

Katılımcılar önce seçilen şiir üzerinden kendi deneysel metinlerini yazacaklar, ardından atölyedeki çeşitli malzemeleri kullanarak bu yeni metnin bir heykelini oluşturacaklar. Böylece dil, atölye boyunca kademeli şekilde soyutlanacak ve en sonunda dilsel bir öğe tamamen dil dışı bir anlama bürünecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğuatölyenin biletleri,Arter’in giriş katında yer alanDanışma veBilet Gişesi’nden ya daBiletix üzerinden temin edilebilir.

KÜTÜPHANE SÖYLEŞİLERİ: YEKTA KOPAN

Arter, edebiyat ve sanat ilişkisine yeni bakışları mümkün bir ortam sunmayı amaçlayan, kitapların ortaya çıkış süreçlerinin odağa alındığı ve çeşitli okuma biçimlerinin yorumlandığı“Kütüphane Söyleşileri” serisinin ikincisinde, sanatın hemen bütün dallarıyla kurduğu yakın ilişkiyle bilinen yazarYekta Kopan’ı ağırlayacak. İlk kitabıFildişi Karası’ndan (2000) hayata çocukların dünyasından baktığı son öykü kitabıBana Kuşlar Söyledi’ye (2021) disiplinlerarası ilişkiler kurmayı ve farklı yaşamlardan bilgiler derlemeyi yazın anlayışının merkezinde tutan Kopan, sanatın rolünü edebiyat penceresinden ele alacak.Paribu ile “Arter’de Uzun Cumartesi”kapsamında8 Haziran’da saat17:00’deArter Kütüphanesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek söyleşiye katılmak içinogrenme@arter.org.tradresine mail atabilir ya daBiletix üzerinden kayıt olabilirsiniz.

KONSER: AYYUKA

Türkiye psikedelik müziğini kendilerine özgü bir tarzda yeniden canlandıranAYYUKA, 8 Haziranakşamı22:00’deKarbon’da olacak.

2001 yılından bu yana faaliyet gösteren grup, ana akım nostaljilere kapılmadan 1970’ler Türk müziğinin farklı seslerini keşfederek, benzersiz bir işitsel ifade biçimi geliştiriyor. Dick Dale, John Frusciante, Erkin Koray ve Orhan Gencebay gibi müzisyenlerden esinle odaklarına gitarı alan grup, film müzikleri ve doğaçlamaya olan tutkularını da performanslarına dahil ederek şarkılara beklenmedik yorumlar katıyor.

AYYUKA (Foto-Ozan Aktuna)

AYYUKA, 2007’de kendi adlarını taşıyan ilk albümlerinin hemen ardından Sonic Youth ve Jonathan Richman ile aynı sahneyi paylaştı. Tamamen enstrümantal olarak kaydedilen üçüncü stüdyo albümleri Sömestr, plak koleksiyoncuları için kült bir albüm haline geldi. 2019 yılında Tantana Records etiketiyle yayınladıkları Maslak Halayı albümünde yer alan ve dünya çapında ilgi gören parçaları Yukadans’ın ardından, 4 yeni enstrümantal parçadan oluşan 2024 çıkışlı kısaçalarları Zaman Ziyan, dinleyicilere farklı müzikal manzaralar yaratan bir kaleydoskop sunuyor.

Deneysel yazım tekniklerini müziğe aktaranAYYUKA, bu son albümleri ile afro-beat, funk, bossanova ve arabesk gibi türler arasında çıktıkları yolculuğu8 Haziran saat22:00’deArter’in performans salonuKarbon’a taşıyacak. Konser biletleri,Mobilet veBiletix üzerinden temin edilebilir.

REHBERLİ TURLAR

Arter Öğrenme Programıkapsamında gerçekleştirilenRehberli Turlar, katılımcıların çağdaş sanat yapıtlarını kendi hayat deneyimleriyle ilişkilendirerek yorumlamalarını teşvik eden bir yaklaşım benimsiyor.Paribu ile “Arter’de Uzun Cumartesi”uygulamasının geçerli olacağı8 Haziran’da, saat12:00’de İngilizce,13:00 ve15:00 saatlerinde ise Türkçe olarak gerçekleşen rehberli turlara ek olarak;19:00, 20:30 ve22:00 saatlerinde rehberli turlar düzenlenecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu rehberli turlar için tur saatinden önce giriş katındaki gişeden bilet temin edilmesi gerekmektedir. Rehberli turlar, sınırlı kontenjanla Paribu kullanıcılarına ücretsizdir.

Paribu ile Arter'de Uzun Cumartesi (Foto-Selcuk Polat) (4)

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiyewww.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olanArter, Salı-Pazargünleri11:00-19:00, Perşembe günleri ise11:00-20:00saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres:  Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.