Yayınlanma:

Selcen Gür Sanat Hayatı’nda

Zafer Bilgin’in hazırlayıp sunduğu Sanat Hayatı’nda bu hafta yazar Selcen Gür’le büyükşehir keşmekeşinde sıkışmış insan yaşamlarını güzelleştirmenin yolları arandı. Selcen Gür geçtiğimiz günlerde Plaza Sufisi adlı bir kitapla okurun karşısına..

Zafer Bilgin’in hazırlayıp sunduğu Sanat Hayatı’nda bu hafta yazar Selcen Gür’le büyükşehir keşmekeşinde sıkışmış insan yaşamlarını güzelleştirmenin yolları arandı. Selcen Gür geçtiğimiz günlerde Plaza Sufisi adlı bir kitapla okurun karşısına çıkmış ve büyük kentlerde sıkılıp da çıkış yolu arayanlara kişisel gelişim, felsefe, psikoloji ve tasavvuf açısından perspektifler sunarak bir yolculuğa çıkarmayı amaçlamıştı. Batı dünyasının kendi aydınlanma değerlerine sırtını döndüğü bir dönemde insanımızın Anadolu değerlerine yüzünü dönmesi gerektiğini savunan Gür ile eski kuşaklara göre yaşam konforumuz artarken mutluluk ve tatmin duygumuz neden azalıyor, Plaza Kültürü’nün negatifliği Andolu tasavvufu ile dağıtılabilir mi, kadim kültürlerle ve coğrafyamızla daha çok hemhal olmak, kültürümüzle barışmak bireyin sıkışmışlığını aşmasının önünü açar mı gibi sorulara yanıt aranacak. Selcen Gür kitabında ve anlatılarında şöyle konuşuyor: “Batı kaynaklı öğretilerde, birey değişimini gerçekleştirip kendini tamamlamaya gelince olay kapanıyor. Oysaki tasavvuf odaklı öğretilerle kendi dönüşüm serüvenine başkalarını ortak ederek diğer insanlarla paylaşarak, yansıtarak ve ‘el vererek’ kendini aşıyorsun. Kanımca tek bir öğretiden beslenmek ve diğerlerine sırt çevirmek insanı dar bir çerçeveye hapsediyor.” Selcen Gür Cumartesi saat16:00’da canlı yayınla Ulusal Kanal’da Sanat Hayatı programında Zafer Bilgin’in sorularını yanıtladı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.