Bir Atomun Yaşamı Dinozor Genç’ten Çıktı!

Bilim felsefecisi Luca Sciortino’nun, evrenin oluşumunu ve 14 milyar yıllık tarihini hem eğlenceli hem de sürükleyici bir yaklaşımla anlattığı kitabı Bir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, Dinozor Genç etiketiyle..

Bir Atomun Yaşamı Dinozor Genç’ten Çıktı!
Yayınlanma: Güncelleme: 20 okuma

Bilim felsefecisi Luca Sciortino’nun, evrenin oluşumunu ve 14 milyar yıllık tarihini hem eğlenceli hem de sürükleyici bir yaklaşımla anlattığı kitabıBir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, Dinozor Genç etiketiyle Türkçede okurlarla buluştu!Bir Atomun Yaşamı, sıra dışı bir karakterin, bir hidrojen atomu olan Küçük Pio’nun serüvenleri üzerinden yeryüzündeki yaşamın nasıl başladığını, atomların birbiriyle ilişki kurarak dünyadaki canlılığı nasıl oluşturduğunu ve çok daha fazlasını anlatıyor.

Genç okurların bilimle sağlam bir ilişki kurması konusunda özel bir hassasiyet gösterenAyrıntı Yayınları’nınDinozor ÇocukveDinozor Genç markaları, bilimsel konuları basitleştirmeden ancak kolay anlaşılır bir dille ele alan, zihinleri beslerken aynı zamanda eğlendiren kitaplar yayımlamaya devam ediyor. Daha önceDinozor Çocuk’tan çıkan Yaşam – Evrimin Muhteşem Hikâyesi, 16 kitaplık bilim kitapları serisi 1, 2, 3 Başla ve üç kitaplık Peki Nasıl? serisiyle Dinozor Genç’ten çıkan Darwin –Görev Önümüzde Gözler Üzerimizde, Stephen Hawking ve Arkaslı Arkadaşım gibi bilim kitaplarının ardından şimdi deLuca Sciortino’nun yazdığı,Noémie Risch-Vannier’in resimlediğiBir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihiokurlarla buluşuyor. İtalya’nın, eğitim-öğretim ve araştırmaya yönelik kaynak kitap yayıncılığında önde gelen yayınevi Erickson’dan çıkanBir Atomun Yaşamı, Türkiye’deDinozor Genç etiketi veAydagül Ferullo’nun çevirisiyle okurlara ulaşıyor.

Bu, tarihin de tarihidir: Maddesiz ve hiçbir yaşam belirtisi olmayan soğuk ve sonsuz bir uzay boşluğundan günümüzdeki galaksilere, milyarlarca yıldız ve gezegene kadar uzanır. Yeryüzündeki yaşamın nasıl başladığı bakış açınıza göre bir tesadüf yada beklenmedik bir olay olabilir. Bir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, işte bunun üzerine bir anlatıdır. Evrenin 14 milyar yıllık yaşamının tarihini, insani kelimelerle anlatmak çetin bir görev olurdu. Bu görev Homotürünün temsilcisine, insana mı emanet edilmeliydi? Zira insanların tarif edilemeyecek ölçüde ön yargılı ve taraflı olabildiğini tarih de doğruluyor. Öyleyse bu hikâyeyi “Ben oradaydım!” ve “Orada olacağım!” diyenin yakın şahitliğinin gücüyle, her zaman ve her koşulda fizik kurallarına uyan ,duygularının esiri olmayan tarafsız bir atomun anlatması daha iyi olacaktır.

Bir hidrojen atomu olan Küçük Pio, bunu başardı: Kâh duygulanarak kâh heyecanlanarak Büyük Patlamanın kaotik, sıcak ve yoğun ilk dakikalarından diğer atomlarla kurduğu bağlara kadar hayatının en önemli anlarını bu sayfalarda anlatıyor. Eğlenirken öğrenmek isteyen meraklı çocuklar ve çocuklarıyla keşfederken heyecanlanmak isteyen yetişkinler için tamamen sıra dışı bir karakterin otobiyografisi.

Hem fen bilimleri alanında bir kaynak kitap hem de bilime meraklı okurlar için eğlenceli bir macera olanBir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, raflarda ve internet satış sitelerinde!

LUCASCIORTINO

Pisa Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Trieste’de bulunan SISSA’da (Uluslararası İleri Araştırmalar Okulu) Bilim İletişimi ala­nında yüksek lisans yaptı. Panorama dergisinin en çok okunan yazar­larındandır. İngiltere Open University’de Bilim Felsefesi doktorasına devam etmektedir. Popüler bilim yazarı olarak pek çok ulusal gazeteye yazılarıyla katkıda bulundu. 2005’te Bianca Senzamacchia adlı çocuk kitabını yayımladı (Trieste, Editoriale Scienza).

Bilgi için:     ayrintiyayingrubu.com/dinozor-genc    

                       instagram.com/dinozorgenc

                       facebook.com/dinozorgenc

                       twitter.com/DinozorGenc

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.