Nazlı Elif Durlu - ZUHAL

Zuhal Cuma Günü Sinemalarda

Sinema Vizyondakiler

İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini alan, geçen yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Nazlı Elif Durlu filmi “Zuhal”, 30 Eylül Cuma günü Başka Sinema dağıtımı ile gösterime giriyor. Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği, senaryosunu Nazlı Elif Durlu ile Ziya Demirel’in birlikte yazdığı film; başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı anlatıyor. Zuhal’in o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları izleyeceğimiz kara komedi türündeki filmin başrolünde Nihal Yalçın yer alıyor. Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği filmde ayrıca, Sadi Celil Cengiz, Nur Sürer, Serpil Gül, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Burcu Halaçoğlu, Şebnem Sönmez, Çağdaş Ekin Şişman oynuyor. Ödüllü kurgusunda Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın’ın imzası bulunan filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, sanat yönetmenliğini Osman Özcan, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği, Antalya ve İstanbul film festivallerinde ödüllerle karşılanan “Zuhal”, 30 Eylül 2022 tarihinde Başka Sinema dağıtımı ile sinemalarda gösterime giriyor.

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı, yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği “Zuhal”, başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izleyeceğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

ANTALYA VE İSTANBUL FESTİVALLERİNDEN ÖDÜLLÜ

Dünya prömiyerini geçen yıl Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapan, Türkiye prömiyerini yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de başrolündeki Nihal Yalçın’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren film; bu yılın Nisan ayında 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışması’nda En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi olmuştu.

istos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti.

Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

PROJE AŞAMASINDA GELEN ÖDÜLLER 

Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve çok sayıda film geliştirme platformuna seçilen “Zuhal”, Los Angeles Greek Film Festivali’nin Project Development Forum’unda En İyi Proje seçilerek Mediterranean Film Institute’ün Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Film ayrıca, İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi ve Ortak Yapım Platformu’ndan Colorup Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Trieste Film Festivali’nin When East Meets West Ortak Yapım Platformu’ndan Flow Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Selanik Film Festivali’nin Crossroads Ortak Yapım Platformu’ndan Musu Ses Post-Prodüksiyonu ve Müzik Ödülü’nü ve Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

FACEBOOK | INSTAGRAM

ZUHAL

2021, Türkiye-Almanya, 88’

Türkçe, Renkli, DCP, 2:20, 5.1 Sound

Vizyon Tarihi: 30 Eylül 2022, Cuma

Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım

Yönetmen: Nazlı Elif Durlu

Senaryo: Nazlı Elif Durlu, Ziya Demirel 

Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu

Oyuncular: Nihal Yalçın, Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez, Nur Sürer

Festivaller & Ödüller:

Tallinn Black Nights Film Festivali

Dünya Prömiyeri (2021)

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Ulusal Yarışma En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (2021)

İstanbul Film Festivali

Ulusal Yarışma En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü, En İyi Kurgu Ödülü (2022)

Görüntü Yönetmeni: Sebastian Weber

Kurgu: Buğra Dedeoğlu, Selda Taşkın 

Sanat Yönetmeni: Osman Özcan

Özgün Müzik: Alexander Lawrence, Yusuf Tan Demirel

Ses Tasarımı: Fatih Rağbet, Eli Haligua

Ses Miksaj: Serkan Köseoğlu 

Renk Düzenleme: Cenk Erol, Hakan Palioğlu 

Yardımcı Yönetmen: Beril Ateşoğlu

Reji Asistanı: Umut Özdemirci

Yapım Amiri: Azat Yeşilbaş

Kostüm Tasarım: Selda Durna

Makyaj Tasarım: Çiğdem Uzundağ

Saç Tasarım: Engin Demir

Işık Şefi: Özgür Başaran

Poster: Erge Yeksan

Yapım: istos film

Ortak Yapımcılar: Tanay Abbasoğlu, Jamila Wenske, Tolga Karaçelik, Öykü Canlı

Ortak Yapım Şirketleri: TN Yapım, ACHTUNG PANDA!, Karaçelik Film, Yumurta Yapım Sanat

Dünya Hakları: Film Republic

İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan ve başarılı bir avukat olan Zuhal, bir gün evinde bir kedi sesi duymaya başlar. Gecelerce onu uyutmayan bu sesin kaynağını bulmak için apartmanda çaresiz bir arayışa çıkan Zuhal, o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularının tek tek kapılarını çalar. Kediyi bulamadıkça daha da absürtleşen bu arayış, bildiği doğruların peşinden giden Zuhal için yeni bir uyanışın da başlangıcı olacaktır.

FACEBOOK | INSTAGRAM

NAZLI ELİF DURLU – Yönetmen, Senarist

1979’da Ankara’da dünyaya gelen Nazlı Elif Durlu, lise öğrenimini Ankara Tevfik Fikret Lisesinde, lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Bilimleri’nde yaptı. 2005-2008 yılları arasında Los Angeles’ta çeşitli film ve televizyon dizisi projesinde senaryo yazarı olarak çalıştı. 2009’da, senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi “Güven Bana”, İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ve Nürnberg Türk – Alman Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilirken; Londra’da düzenlenen Crystal Palace Kısa Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Akbank Kısa Film Festivali’nde de Mansiyon Ödülü’nü kazandı. “Almost” adlı kısa film senaryosu 2010’da Hany Abu Assad’ın yönetmenliğinde çekildi ve 15 kısa filmden oluşan “Unutma Beni İstanbul” adlı filmde yer aldı. 2012’de yönettiği ikinci kısa filmi “Sonra”, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, İzmir Kısa Film Festivali ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. 2013’te “Düldül ve Bülbül” adlı kısa filmini yönetti. İlk uzun filmi “Zuhal”, dünya prömiyerini 2021’de Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yaparken, Türkiye’de de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini kazandı. Ziya Demirel’in yönettiği ve senaryosunu birlikte yazdıkları “Ela ile Hilmi ve Ali” (2022) ile 41. İstanbul Film Festivali’nde ve 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Halen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema-TV Bölümü’nde film okuma ve film yapımı üzerine dersler vermekte ve yeni projesinin çalışmalarını sürdürmektedir.

instagram.com/nazlielifdurlu

facebook.com/nazli.durlu

twitter.com/nazlielifdurlu

ANNA MARIA ASLANOĞLU – Yapımcı

1984’te İstanbul’da dünyaya gelen Anna Maria Aslanoğlu, lisansını Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü’nde, yüksek lisansını da Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nde tamamladı. “Gözümün Nuru” (2013), “Mavi Dalga” (2014) ve “Sivas”ın (2014) da aralarında olduğu birçok kısa ve uzun filmin reji ve yapım ekibinde çalıştı. 2012’de film ve kitap alanında çalışmalar yürüten istos yayın&film’in kurucuları arasında yer aldı. Grant Gee’nin Orhan Pamuk‘un ‘Masumiyet Müzesi’ adlı romanından esinlenerek çektiği ve Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde gösterilen “Innocence of Memories / Hatıraların Masumiyeti” adlı belgesel filminin yardımcı yapımcısı oldu. 2015’te Ziya Demirel’in Cannes’da Resmî Seçki’de gösterilen, Saraybosna, İstanbul, Ankara ve Malatya film festivallerinden ödüllerle dönen kısa filmi “Salı” ile başlayan yapımcılık kariyerini Emre Yeksan’ın her ikisi de Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan “Körfez” (2017) ve “Yuva” (2018) adlı uzun metraj filmleriyle sürdürdü. 2020’de, yapımcısı olduğu Deniz Tortum yönetmenliğindeki “Maddenin Halleri”, ilk gösterimini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı ve Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel Film, Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı. Aynı yıl Tunç Şahin’in yönettiği, Antalya’da En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan “İnsanlar İkiye Ayrılır” adlı filmin yürütücü yapımcılığını üstlendi. 2021 yılında yapımcısı olduğu Nazlı Elif Durlu filmi “Zuhal”, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında ödüller kazandı. 2022 yılında Ziya Demirel’in ilk uzun filmi de olan “Ela ile Hilmi ve Ali”nin yapımcılığını üstlendi ve film 41. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu Mansiyonu ödülleri ile FIPRESCI Ödülü’nü alırken; 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kadın Oyuncu ve Umut Veren Erkek Oyuncu dallarında ödüllerin sahibi oldu. Yapımcılar Ağı EAVE ve EWA üyesidir.

istosfilm.com

instagram.com/istosfilm

vimeo.com/istosfilm

facebook.com/istosfilm

twitter.com/istosf

Etiket

Yorum Yapın