Yaşayan Piramit Konuşmaları

Yeryüzünü Yeryüzüne Vermek

Etkinlik

SSM‘nin bahçesinde sergilenmeye devam eden Agnes Denes’in “Yaşayan Piramit” eseriyle eş zamanlı olarak “Yaşayan Piramit” Konuşmaları başlıyor!

Yaşayan Piramit” Konuşmaları, Agnes Denes‘in nazik, güçlü, kapsayıcı ve ilham verici sanatsal pratiğini mercek altına alıyor. 2 Kasım’da gerçekleşecek olan konuşmaların ilkinde, sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş moderatörlüğünde yeryüzünü sanat ile tercüme etmek üzerine çalışmalar yapan üç sanatçı, Ekin Kano, Kerem Ozan Bayraktar ve Nergiz Yeşil, doğayı temsil etmek yerine onu sanatsal üretime katmanın olanaklarını ele alacak.

Moderatör: Nazlı Pektaş

Konuşmacılar: Ekin Kano, Kerem Ozan Bayraktar, Nergiz Yeşil

2 Kasım Çarşamba, 17.00

Sakıp Sabancı Müzesi, Konferans Salonu

1960’lardan günümüze ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen Yaşayan Piramit sergisi, sanatçının pratiğine ışık tutan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran Yaşayan Piramit isimli yerleştirmesi, 1969‘da kaleme aldığı Manifesto ile birlikte SSM’nin bahçesinde sergilenirken; sergiye eşlikeden “Yaşayan Piramit Konuşmaları” başlıklı program onun nazik, güçlü, kapsayıcı ve ilham verici sanatsal pratiğini mercek altına alıyor.

Eylem çağrısı niteliği taşırken sanatsal niyetinden de ödün vermeyen bu yaklaşımı ele alan konuşmalardan ilki sanat tarihçi ve küratör Nazlı Pektaş moderatörlüğünde 2 Kasım’da gerçekleşecek. Yeryüzünü sanat ile tercüme etmeye çalışan üç sanatçının katılacağı söyleşi, doğayı temsil etmek yerine onu sanatsal üretime katmanın olanaklarını ele alacak. Denes’in yeryüzünü yeryüzüne verdiği Yaşayan Piramit sergisi eşliğinde müzenin bahçesinde büyüyen, yeşeren, çoğalan ve başka bahçelere de dağılan tohumlar bu konuşmanın tam merkezinde yer alacak. Sanat yaşayan bir heykele, performansa, üretim biçimine dönüşürken, aslında nelerin peşine düşüyor? Sürdürebilirlik tartışmaları eşliğinde yaşam kaynakları hızla azalırken doğanın kendisine tutunan sanatçı hangi üretim modellerini benimsiyor? Nelerden vazgeçiyor ve neleri sahipleniyor?

İnsan ile insan olmayan arasındaki sınırların belirsizliğini evrim, doğa tarihi ve medikal illüstrasyonlardan ilham alarak araştıran Ekin Kano; nesnelerin etki alanlarına, bireyselleşme süreçlerine ve dönüşümlerine yoğunlaşan; son dönemde sokak bitkileri, istilacı gemiler, jeneratif imgeler, oyuncak robotlar gibi farklı ölçek ve nitelikteki nesnelerle çalışan sanatçı ve akademisyen Kerem Ozan Bayraktar ve sanat yapıtlarında biyolojik malzeme kullanımına odaklanan sanatçı Nergiz Yeşil, Agnes Denes’in yeryüzü ile kurduğu bağa odaklanarak kendi üretimleri üzerine konuşacaklar. Ekoloji, biyosanat ve biyoetik ana başlıkları altında tüketim, atıklar, bitkiler, azalan su kaynakları, çevresel kirlilik konuları tartışılacak.

Etkinlik, müze konferans salonunda gerçekleştirilir. Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Etiket

Yorum Yapın