Duygu-Demirdağ

Yaratıcı Alanda Eşitlik” Podcast Serisinin Tüm Bölümleri Yayında

Etkinlik

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları kapsamında, Zorlu Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı Eşit Bi’Hayat’ın desteğiyle hazırlanan ve gazeteci Duygu Demirdağ’ın sunduğu “Yaratıcı Alanda Eşitlik” podcast serisi 10 bölümüyle yayında.

Seriye Prof. Dr. Itır Erhart, Seçil Epik, Nisan Ak, Ebru Nihan Celkan, Ekim Acun, Filiz Ova, Rümeysa Çamdereli, Nora Tataryan, Ece Dizdar ve İKSV Alt Kat atölyelerinden katılımcılar konuk oldu. Podcastin tüm bölümleri Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Deezer ve İKSV YouTube kanalında dinleyicilerle buluşuyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yayımlanan “Kültür-Sanat Dünyasında Toplumsal Cinsiyet” raporundan yola çıkan “Yaratıcı Alanda Eşitlik” podcast serisi, toplumsal cinsiyet meselesi etrafında farklı alanlarda yürütülen tartışmaları gündeme getiriyor. Zorlu Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği programı Eşit Bi’Hayat’ın desteğiyle hazırlanan 10 bölümlük seride Duygu Demirdağ farklı disiplinlerden hikâyeleri dinliyor ve konuklarıyla birlikte, ayrımcılık temelli sorunların nasıl aşılabileceği, yaratıcı sektörlerin nasıl daha eşit, adil ve kapsayıcı hâle getirilebileceği üzerine sohbet ediyor. 

Serinin konukları, İKSV’nin “Kültür-Sanat Dünyasında Toplumsal Cinsiyet: Tartışmalı Konular, Yapısal Sorunlar, Çözüm Önerileri” raporunun yazarı Prof. Dr. Itır Erhart, Umami Kitap’ın kurucularından Seçil Epik, orkestra şefi Nisan Ak, oyun yazarı Ebru Nihan Celkan, Şokopop’un yaratıcısı Ekim Acun, Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova, müzisyen Rümeysa Çamdereli, akademisyen Nora Tataryan, oyuncu Ece Dizdar ve İKSV Alt Kat atölye programlarının katılımcıları Sevde Koç, Sıla Soysal ile Zeynep Karagöz oldu

Tüm bölümler İKSV’nin Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Deezer ve YouTube kanallarında

Dinlebi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen podcast serisinin tüm bölümleri, İKSV’nin Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Deezer ve YouTube kanallarında dinlenebiliyor. 

 1. Bölüm: Itır Erhart, “Kültür-sanat dünyasında toplumsal cinsiyet: Veriler bize ne anlatıyor?”

Sanat, ötekileştirilen, marjinalleşen, dezavantajlı birey ve grupların seslerini duyurmalarına aracılık mı ediyor, eşitsizlikleri yeniden mi üretiyor? Yaratıcı sektörlerde toplumsal cinsiyet eşitliği olgusunun farklı yönleri neler? Duygu Demirdağ serinin ilk bölümünde Prof. Dr. Itır Erhart’a “Kültür-Sanat Dünyasında Toplumsal Cinsiyet” başlıklı İKSV raporundan yola çıkarak soruyor.

 

 1. Bölüm: Seçil Epik, “Hikâye içinde hikâye: Edebiyat ve yayıncılık dünyasından eşitsizlik hikâyeleri”  

Edebiyatın öznesi ve nesnesi olmak, kadınlık ve erkeklik kurguları açısından edebiyatın içerdiği tuzak ve imkânlar, dilin cinsiyeti… İkinci bölümde Duygu Demirdağ, kuir ve feminist bir ağ olan Umami Kitap’ın kurucusu Seçil Epik ile yayınevinin serüveni üzerinden yayıncılık dünyasında eril tahakkümü ele alıyor.

 1. Bölüm: Nisan Ak, “Müziğin tınısı: Daha kapsayıcı ve eşit bir orkestra”

“Kadın orkestra şefi” mi, yoksa “orkestra şefi” yeterli mi? Müfredatlar nasıl tasarlanmalı? Müzik eğitiminde ve sektöründe toplumsal cinsiyet rollerini orkestra şefi Nisan Ak kendi deneyiminden hareketle anlatıyor.

 1. Bölüm: Ebru Nihan Celkan, “Romeo ben, Juliet sen ya da tam tersi: Tiyatroda toplumsal cinsiyet tartışması” 

Romeo mu Juliet mi? Cinsiyet kimliklerinin tiyatrodaki yerine ve kültürel çeşitlilik yaklaşımına eserleriyle dikkat çeken oyun yazarı Ebru Nihan Celkan bu bölümde Duygu Demirdağ’ın konuğu oluyor.

 1. Bölüm: Ekim Acun, “Popülerlik ve eşitlik bir arada olur mu? Medyadan toplumsal cinsiyet yansımaları”

Televizyon, sesi olmayanlara ses, çözüm arayanlara bir çare, yalnızca ünlülerin hayatlarına değil, daha eşit bir dünyaya açılan bir pencere olabilir mi? Şokopop ekibinden Ekim Acun’un konuk olduğu bu bölümde popüler kültürde ve medyada toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine tartışılıyor.

 1. Bölüm: Filiz Ova, “Düzenlemeler dönüşüm getirir mi? Kültür-sanat ekosisteminden eşitliğe dair yönetim stratejileri”

Kültür-sanat kurumları elini taşın altına nasıl koyabilir? Daha eşit bir ekosistem yaratmak üzere yaratıcı sektörleri dönüştürmek mümkün mü? Duygu Demirdağ, Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova ile toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten kurumsal düzenlemelerin nasıl yapılabileceğini konuşuyor.

 1. Bölüm: Rümeysa Çamdereli, “Sahnenin bilinmeyen bir hikâyesi”

Kadınlık, yekpare bir deneyim mi? Toplumun her kesiminden, her milletten, her dinden, her cinsel yönelimden kadının hikâyesini bir arada anlatmak mümkün mü? Türkiye’de kadın hareketinin geleceği adına adımlar atan Rümeysa Çamdereli Müslüman Feminist hareketten müziğe uzanan yolculuğu üzerinden, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sanatta ve sivil toplumda olan yansımalarını paylaşıyor. 

 1. Bölüm: Nora Tataryan, “Birlikte eşit, birlikte güçlü: Sanat ve Feminizm”

Sanat ile feminizmin yolları nasıl kesişiyor? Toplumsal cinsiyet tartışmaları sanatta teoriye etki ediyor mu? Akademik kariyerini cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında sürdüren, odağına sanat ve feminizmin kesişim alanlarını alan Dr. Öğr. Üyesi Nora Tataryan feminizm, sanat dünyası ve müzecilik üzerinden toplumsal cinsiyet eşitliğine bakışını aktarıyor.  

 1. Bölüm: Ece Dizdar, “Eşit bir sektör için #SusmaBitsin”
  Dizi ve sinema setlerinde yaşanan eşitsizlik sorunları, filmlerin yapım süreçlerinde karşılaşılan taciz olayları son yıllarda sıklıkla gündeme geliyor. Peki, sektörde karşılaşılan bu durumlar karşısında neler yapılıyor? Oyuncular Sendikası’nın Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Tacizle Mücadele Birimi’nde çalışmalar yürüten oyuncu Ece Dizdar oyunculuk ve set dünyasındaki toplumsal cinsiyet konularını ele alıyor.  
 2. Bölüm: Sevde Koç, Sıla Soysal, Zeynep Karagöz, “Gençler toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında ne düşünüyor?”
  İKSV Alt Kat tarafından, WOWsers İstanbul* kapsamında gerçekleştirilen, yürütücülüğünü tasarımcı ve sanatçı Pınar Akkurt’un üstlendiği “Çöpler, Kilimler ve Pikseller” Atölyesi’nin katılımcılarından Sevde Koç ve Sıla Soysal ile belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu ve Beats by Girlz Türkiye Direktörü Beril Sarıaltun’un yürütücülüğünde gerçekleşen “Stop Motion Animasyon Atölyesi”ne” katılan Zeynep Karagöz, toplumsal cinsiyet ve bu tanımın hayatlarındaki yansımalarını paylaşıyor.  

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları hakkında

İKSV, kültür-sanat alanındaki fikir alışverişini zenginleştirmek, bu alandaki tartışmalara katılımı kolaylaştırmak ve veri üretimine katkıda bulunmak amacıyla 2011 yılından bu yana kültür politikaları alanında çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar kapsamında, kent ve ülke ölçeğinde kültür politikalarının oluşumunda rol oynamak üzere yaptığı araştırmalar doğrultusunda kültür politikaları raporları yayımlıyor, farklı kurumlarla işbirliği içinde atölye çalışmaları, konferanslar ve sempozyumlar düzenliyor ve bu etkinliklere eşlik eden yayınlar hazırlıyor. İKSV’nin bugüne kadar yayımladığı raporlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Podcast serisini dinlemek için:

Spotify https://open.spotify.com/show/34DNg8aVlgRY9HZ6RKrCJ6

Apple Podcast: https://apple.co/3Omn8oL

Google Podcast: https://bit.ly/3aTBMWM

Deezerhttps://www.deezer.com/tr/show/3860897

Youtube: https://youtube.com/playlist?list=PLuQa3KrjTxnQZCKulGDnpsnbtucKnyuOS 

Etiket

Yorum Yapın