Milliyet Sanat - Tulay Palaz'ın Onlar Sergisi Contemporary Istanbul'da Sergilendi

Tülay Palaz’ın İllüstrasyonları Contemporary İstanbul’da

Sergi

50. yaşını kutlayan Milliyet Sanat, sanat yönetmeni ve illüstratör Tülay Palaz’ın çizimlerinden oluşan “Onlar” sergisiyle, 19-22 Eylül tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleşen Contemporary İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. Eserleriyle tarihe iz bırakan ölümsüz sanatçıların, yol arkadaşları ve ilham kaynakları olan hayvan dostlarıyla ortaklıklarını, aralarındaki gerçek ve eşsiz sevgiyi gözler önüne seren Palaz’ın illüstrasyonları, ziyaretçiler tarafından ilgi odağı oldu.

Milliyet Sanat’ın 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Onlar” sergisi, Tülay Palaz’ın dergi için yapmış olduğu birbirinden dikkat çekici illüstrasyonlardan oluşuyor. Palaz sergide yer alan illüstrasyonlarında, sanatın ve edebiyatın dâhilik ve delilik çizgisinin üzerinde dans eden kült isimlerini ve onların saf sevgiyle bağlı oldukları hayvan dostlarını birlikte resmediyor. Eserleriyle tarihe adlarını yazdıran ölümsüz sanatçılarla, yaşamları boyunca onlara hem ilham veren hem de yol arkadaşlığı eden hayvan dostlarının birbirlerinin hayatlarına dokunuşlarının ipuçları çizgilerle anlatılıyor.

Güçlerini birlikte yaşadıkları hayvanlardan alan sanatçılar, onların karşılıksız sevgisiyle umuda asıldılar, ilham veren doğallıkları ve dostluklarıyla eserlerine katkı sağladılar; Salvador Dali’nin çok sevdiği kedisiyle, Edgar Allan Poe’nun ilham aldığı kuzgunuyla, Virginia Woolf’un kitap yazdığı köpeğiyle olduğu gibi… “Onlar” sergisi, ön beyinli olma “lanetiyle kuşatılan” ve böylece hayvanlardan ayrılan biz insanlara, dürüstlük, gerçeklik, sadakat ve yaşam neşesiyle hayvan dostlarımızın yaşattıkları gerçek sevginin eşsiz olduğunu hatırlatıyor. 

TÜLAY PALAZ HAKKINDA

Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Aynı sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’ne girdi. Alametifarika ve Gode Reklam bünyelerinde tasarımcılık yaptı. Garanti, Garanti Emeklilik, Evylady, İzair, Adam&Eve Hotels, Doğa Okulları, GNCTRKCLL gibi markalar için çalıştı. 2008 yılından itibaren dört yıl boyunca Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Teknik Bilimler’de tasarım, dijital görüntüleme, basım teknikleri dersleri verdi. Aynı okulda yüksek lisans yapan Palaz, “Sanatsal İfade Aracı Olarak Dijital Teknolojilerin Kullanımı: Dijital Sanat” başlıklı bir tez hazırlamaktadır.

2010 yılında, kurucu ortaklarından olduğu Markabanka Reklam ve Tasarım ofisinde çalışmalarını sürdüren Tülay Palaz, 2015 yılında Faruk Saraç Meslek Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nde illüstrasyon dersleri vererek misafir öğretim görevliliği yaptı. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi’nin Kadın Girişimcilik Okulu’nu başarıyla tamamlayarak yeterlilik sertifikası almaya hak kazandı.

Uzun yıllar Kafkaokur dergisinin kapak ve editoriyal çizimlerini yaptı. Kafkaokur, Sabitfikir, Egoistokur gibi dergiler için hazırlanmış illüstrasyonlardan oluşan ilk kişisel sergisi “Editorya”yı 2015 yılında açtı. Bunun dışında pek çok karma sergiye katıldı.

Yaklaşık iki yıldır Milliyet Sanat dergisinde “Onlar” köşesini çizen Palaz, çalışmalarına Bursa’da ofisinde devam etmektedir. Son dönemde yaptığı NFT illüstrasyonlar uluslararası platformda sergilenmekte ve koleksiyonerlerle buluşmaktadır.

 

Bilgi için: milliyetsanat.com 

instagram.com/milliyet_sanat

twitter.com/milliyet_sanat

Etiket

Yorum Yapın