Savaş Kılıç’ın “Göstergeler, Dil ve Çeviri” Konuşması Arter’de!

Yazar ve editör Savaş Kılıç, 13 Haziran Perşembe akşamı 19:00’da Arter’de “Göstergeler, Dil ve Çeviri” bir konuşma gerçekleştirecek. Arter’de devam eden ve Johanna Gustafsson Fürst ile Dilek Winchester’ın bireysel üretimlerini..

Savaş Kılıç’ın “Göstergeler, Dil ve Çeviri” Konuşması Arter’de!
Yayınlanma: Güncelleme: 28 okuma

Yazar ve editör Savaş Kılıç, 13 Haziran Perşembe akşamı 19:00’da Arter’de “Göstergeler, Dil ve Çeviri” bir konuşma gerçekleştirecek. Arter’de devam eden ve Johanna Gustafsson Fürst ile Dilek Winchester’ın bireysel üretimlerini bir araya getirenGLOSSOLALALA sergisi bağlamında gerçekleşecek konuşmada Kılıç çeviri konseptine odaklanıp diller arası şiir çevirisini şiirin ritme, dansa ve videoya tercümesi gibi farklı örneklerle genişleterek ele alacak. Arter’in -1. katındaki Atölye alanında ücretsiz olarak düzenlenen konuşmaya katılmak için kayıt gerekmiyor.

Johanna Gustafsson Fürst ileDilek Winchester’ın bireysel üretimleriniArter’de bir araya getirenGLOSSOLALALA, iki sanatçının farklı mecraları kullanarak farklı yerlerde ürettikleri eserleri karşılaşma ve müzakere yollarıyla aynı zeminde buluşturuyor. Tekil sanatsal pratiklerle ortak bir deneyim alanı yaratmanın ve çok sesli birliktelikler inşa etmenin imkânlarını irdeleyen sergi, sanatçıların dil meselesi etrafında kurguladıkları ve dili ses, yazı, beden ve mekânla ilişkilendiren yapıtlarından oluşuyor.

Arter,GLOSSOLALALA sergisi kapsamında, çeviri konsepti etrafında bir konuşma içinSavaş Kılıç’ı ağırlayacak.13 Haziran 2024 Perşembe akşamı saat19:00’daAtölye’de gerçekleştireceği konuşmasında Kılıç, Dilek Winchester’ın Divan şiirinden alıntılara dayananOkunmayanlar Üzerine Koreografilerbaşlıklı serisinden yola çıkarak, diller arası şiir çevirisini şiirin ritme, dansa ve videoya tercümesi gibi farklı örneklerle genişleterek ele alacak.Kılıç ayrıcaJohanna Gustafsson Fürst’ünYazıllı Heykellerisimli serisini gerçekleştirirken zanaatkârlara yazdığı mektuplardan yola çıkarak dilsel göstergelerin zanaatkârların ürettiğiAygıt, Düşünceler ve Egoheykellerle görüntüsel göstergelere tercüme edilişlerini tartışacak.

GLOSSOLALALASergiden görünüm Küratör: Selen Ansen Arter, 2024 Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)
GLOSSOLALALA Sergiden görünüm Küratör: Selen Ansen Arter, 2024 Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Arter Öğrenme Programı’nınYorumlama Etkinlikleri kapsamında ücretsiz olarak gerçekleşecek konuşmaya katılmak için kayıt gerekmiyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiyewww.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olanArter, Salı-Pazar günleri11:00-19:00, Perşembe günleri ise11:00-20:00saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz.Arter Beraberüyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor.Arter binasınınKütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıylaArter’e ulaşılabiliyor.

SAVAŞ KILIÇ HAKKINDA

Savaş Kılıç (d. 1975) İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi, ardından Paris X –Nanterre Üniversitesi’nde dilbilim ve dil felsefesi alanında doktoraya devam etti ancak tamamlamadı. İngilizce ve Fransızcadan çevirileri, çeşitli dergi ve kitaplarda yazıları yayınlandı. Eylül 2009’dan bu yana Metis Yayınları’nda çalışan ve edebiyat dışı metinleri yayıma hazırlayan Kılıç,Küçük Filozoflar dizisinin de editörlerindendir. Çevirmenler Meslek Birliği’nde (Çevbir) uzun süredir gönüllü olarak görev alan Kılıç, Artı Gerçek’e düzenli olarak yazılar yazıyor.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres:  Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.