Sándor Petöfi

Sándor Petöfi’nin 200. Yaş Yıl Dönümü’nde Kitap

Etkinlik Kitap

Macarların ulusal şairi Sándor Petőfi’nin 200. yaşını kutlamak adına Türkçe kitap yayınlandı.

Macaristan’daki Macar-Türk Dostluk Derneği, Macaristan’ın en sevilen şairlerinden Sándor Petőfi’nin doǧumunun 200. yılını kutlamak adına Türkçe bir kitap hazırladı. “Doğumunun 200. yılında Türkçede Sándor Petőfi” adlı kitap şairin şiirlerinden bir seçki sunarken aynı zamanda onun yaşamına, şiirine, diğer şairlerle olan ilişkilerine ilişkin metinler ve analizler içeriyor. 

Kitabevi Yayınevi’nden çıkan kitabı Macar Türkolog ve çevirmen Edit Tasnádi ve Ankara Türk-Macar Dostluk Derneği’nin başkan yardımcısı ve sosyolog Dursun Ayan titiz bir şekilde yayına hazırladı. Tasnádi ve Ayan, Petőfi’nin şiirini daha anlaşılır kılmak adına analizler sunarken şairin Osmanlıca yayınlanmış eserlerinden günümüze kadar yayınlanan şiirlerinin tam listesini de veriyor. Kitabın hazır aşamasında, Petőfi‘ye yanlışlıkla mal edilen bir şiirin başkasına ait olduğu da tespit edilmiş. Ayrıca Petőfi‘nin 15 Mart 1848 tarihli anı defterinden bir bölüm; Petőfi ile büyük Macar ozan János Arany‘ın dostluğuna ait mektup ve şiirleri; Petőfi ile general Jozef Bem (Murad Paşa) ilişkisi gibi konulara da yer verildi. 

Liszt Enstitüsü İstanbul Macar Kültür Merkezi ve Macar-Türk Dostluk Derneǧi, kitabın tanıtımı için Edit Tasnádi ve Dursun Ayan’ın da katılımıyla Ankara, Kütahya, İstanbul ve Tekirdağ’da bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. İstanbul’daki etkinlik 18 Ekim Salı 18:30’da Macar Kültür Merkezi’nde yapılacak. 

 

LİSZT ENSTİTÜSÜ MACAR KÜLTÜR MERKEZİ

İmrahor Cad. No:23 B Blok Kağıthane / İstanbul

 

Edit Tasnádi: Türkolog ve çevirmen. 1942’de Budapeşte’de doğdu. 1967’de ELTE Üniversitesi’nde Macar Dili-Edebiyatı ve Türk Dili-Edebiyatı ve Pedagoji bölümlerinden mezun oldu. Gazetecilik Enstitüsünü bitirip Budapeşte Radyosu Türkçe Yayınlar bölümünde çalıştı. 1993-1997 yıllarında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hungaroloji Bölümünde yabancı uzman olarak ders verdi. Radyo yıllarında Türkçe tiyatro eserlerini çevirerek başladığı işini Türkçenin seçkin eserlerini Macarcaya kazandırarak devam etmektedir. Kőrösi Csoma Doğubilimciler Derneği ve Macar PEN Kulübü üyesi, Macar-Türk Dostluk Derneği başkan yardımcısıdır. 2022 yılında Türkiye Kültür Bakanlığı’nın Onur Ödülü, ayrıca Macar Altın Liyakat Haçı ile taltif edildi. 

 Dursun Ayan: Sosyolog, 1957’de Sivas-Gölova’da doğdu. Hacettepe Üniversitesinde lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Bilgi ve sanat sosyolojisiyle ilgilendi. Macar şiiri konusunda Türkolog Edit Tasnádi ile ortak edebi çevirilerde bulundu ve 2007’de Macar ozan Bálint Balassi adına verilen Kılıç Ödülüne layık görüldü. Béla Bartόk ve halk türküleri üzerine çalıştı. Türkiye’de Macarlarla ilgili bibliyografya hazırladı. Türkçede yayınlanmış telif ve çeviri kitap ve makaleleri olan Ayan, Türk Bilim Tarihi Kurumu, Sosyoloji Derneği ve Balassi Bálint Kuratoryumu üyesidir.

 

Etiket

Yorum Yapın