Şimdi yükleniyor

Sanat Hayatı’nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

Sanat Hayatı 30 Mart 2024

Sanat Hayatı’nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

Zafer Bilgin’in sunduğu Sanat Hayatı’nda bu hafta Dünya Tiyatro Günü ertesinde Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk oldu. 

Zafer Bilgin’in sorularını Şişli Tiyatrosu oyuncuları Selçuk Delipınar ve Cem Burçin Bengisu yanıtlayacak. Günümüzde özel tiyatroların yaşadığı zorluklar, oyuncuların, tiyatro ekiplerinin yaşadığı sorunlar, Şişli Tiyatrosu’nun özel tarihi, Türk tiyatrosu içindeki özel yeri, Nazım Hikmet’in, ilk kez 1932 yılında Darülbedayi’de sahnelenen, “Kafatası” adlı oyununu yeniden nasıl dayanışarak kotardıklarını anlattılar.

Sanat Hayatı 30 Mart Cumartesi saat 16:00’da Ulusal Kanal’da canlı olarak ekrana geldi.

ŞİŞLİ TİYATROSU OYUNCULARI DÜNYA TİYATRO GÜNÜ İÇİN NE DEDİLER:

Bizim açımızdan Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.

ŞİŞLİ TİYATROSU’NUN TARİHÇESİ

Şişli Tiyatrosu uzun yıllar Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu‘na ev sahipliği yapan, sonrasında Tiyatrokare’ nin yönetiminde tiyatro oyunları sahnelenen, yakın zamana kadar da Ali Poyrazoğlu‘nun oyunlarını sahnelediği bir tiyatro mekanı. Şişli Camii‘nin karşısında Arzu Pasajı‘nın içinde yer alan Şişli Tiyatrosu, 1972 yılında kurulmuş ve unutulmaz oyunlarla tiyatro severlerin uğrak yeri haline gelmişti.

Kafatasi01 Sanat Hayatı'nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

2019 yılından itibaren tekrar şişli tiyatrosu olarak sahnesini açan Şişli Tiyatrosu tapu da Tiyatro ruhsatı olan nadir tiyatrolardan bir tanesidir. 2019 yılında tekrar açılan şişli tiyatrosu ne yazık ki önce pandemi sonra ekonomik kriz, sonra ne yazık ki 6 şubat depremi, sonra seçim, sonra tekrar ekonomik kriz derken özel bir tiyatronun hayatını devam ettirebilmesi çok zor, Şişli Tiyatrosu da bu durumdan çok etkilenmiştir. Kafatası oyununu çıkarabilmek için verilen Devlet desteği oyunun dekor maliyetini bile karşılamamaktadır.

Kafatasi03 Sanat Hayatı'nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

Proje bazlı bir destek sahnesi olan ya da olmayan tiyatro grupları için çok anlamlı değil maalesef. Yoluna devam eden oyunların sahnelenme giderleri de devam etmektedir. Kaldı ki Şişli Tiyatrosu bir de bir sahne ayakta tutmaktadır. Böyle bir durumda Tiyatro Merdiven ve Tiyatro Mitos hem fiziksel olarak hem de maddi olarak kafatası oyununun çıkması için ellerinden gelen desteği sağladılar.

KAFATASI OYUNU İLK KEZ DARÜLBEDAYİ’DE SAHNELENDİ

Kafatası oyunu yaklaşık 100 yıl önce yazılmış olmasına rağmen hala günümüz gerçekliğiyle paralel bir doğrultuda ilerlemektedir. Ki Nazım Hikmet gibi dünya çapında büyük bir ozanın yazdığı oyunu oynamak bile başlı başına bir nedendir.

Kafatasi04 Sanat Hayatı'nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

 Nazım Hikmet’in, ilk kez 1932 yılında Darülbedayi’de sahnelenen, “Kafatası” adlı oyunundan uyarlanmıştır. Etkileyici dekoru ve sınır tanımaz karakterleri ile vurucu bir trajikomedi olan oyun, Dolaryanda denen hayali bir ülkede geçiyor. Kafatası, verem aşısını bulduğu haberi ile dikkatleri üzerine çeken Dalbanezo isimli fakir bir doktorun, sermaye ve güç sahiplerince kumpasa düşürülmesini konu ediyor.

Kafatasi02 Sanat Hayatı'nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

Nazım’ın oldukça sivriltilmiş renkli karakterleri ile oyunda ilim/cehalet, masumiyet /suçluluk, yoksulluk/zenginlik gibi karşıt kavramlar komedi unsurları ile birlikte tartışılıyor ve tüm olgular fazla hızlı bir şekilde değişiyor.

Kafatasi-Konuk01 Sanat Hayatı'nda bu hafta Şişli Tiyatrosu oyuncuları konuk

“…Kapitalizm, gelişerek öyle bir merhaleye varır ki, yalnız maddi eşyalar değil, manevi değerler de mal olur, alınıp satılır…” Nazım Hikmet

KAFATASI’NIN KÜNYESİ

Yazan: Nazım Hikmet

Uyarlayan: Arzu Önder, Şenol Önder

Yapım: Şişli Tiyatrosu

 

Yönetmen: Şenol Önder

Dramaturji: Arzu Önder

Koreografi: Caner Peçenek

Asistan: Şahin Timur  

Fotoğraf: Oğulcan Delipınar 

Oyuncular: Cem Burçin Bengisu, Zeynep Eylül Çırak, Cem Okyay, Görkem Örskıran, Selçuk Delipınar, Hafize Başak, Deniz İnanç, Sevim Erdoğan

KONUSU

Nazım Hikmet’in, ilk kez 1932 yılında Darülbedayi’de sahnelenen, “Kafatası” adlı oyunundan uyarlanmıştır. 

Etkileyici dekoru ve sınır tanımaz karakterleri ile vurucu bir trajikomedidir. Oyun, Dolaryanda denen hayali bir ülkede  geçer. Verem aşısını bulduğu haberi ile dikkatleri üzerine çeken Dalbanezo isimli fakir bir doktorun,  sermaye ve güç sahiplerince kumpasa düşürülmesini konu eder. Oldukça sivriltilmiş renkli karakterleri ile ilim/cehalet, masumiyet /suçluluk, yoksulluk/zenginlik gibi karşıt kavramlar komedi unsurları ile birlikte tartışılır, tüm olgular fazla hızlı bir şekilde değişir.

Birden fazla karakter canlandıran oyuncu performansları, yazımının üzerinden geçen yıllara rağmen güncelliğini koruyan konusu ve Şenol Önder’in güçlü rejisi sayesinde uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir oyun.

Share this content: