AçıkSinema

Salt’ın Perşembe Sineması 3 Kasım’da başlıyor

Sinema

Salt’ın Perşembe Sineması güz dönemi 3 Kasım’da başlıyor! Beş filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” temalı program, 1 Aralık’a kadar Salt Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek.

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? güz dönemi programı 3 Kasım’da başlıyor. Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrimiçi ortamda düzenlenen gösterim programı, pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. 

Kurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. Uzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor. 

 Programın ilk filmi Archipel [Takımada], yönetmen Félix Dufour-Laperrière’in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor. Gösterim, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. 

 Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

PROGRAM

Archipel [Takımada], Félix Dufour-Laperrière, 2021

3 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

4-6 Kasım, saltonline.org 

 

La contemplation du mystère [Kral], Alberic Aurteneche, 2021

10 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

11-13 Kasım, saltonline.org

 

Space Dogs [Uzay Köpekleri], Elsa Kremser ve Levin Peter, 2019

17 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

18-20 Kasım, saltonline.org 

 

Le rêve et la radio [Düşler ve Radyo], Ana Tapia Rousiouk ve Renaud Després-Larose, 2022

24 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

25-27 Kasım, saltonline.org 

 

Climax, Gaspar Noé, 2018

1 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

Etiket

Yorum Yapın