Turan Haste - Rutubet

Rutubet 63. Selanik Film Festivali’nde

Sinema

Turan Haste’nin dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali’nde yapan kısa filmi “Rutubet”, festival yolculuğuna devam ediyor. “Rutubet”; bugün başlayan 63. Selanik Film Festivali’nin Balkan seçkisinde ve marketinde gösterilirken, 12. Bakü Kısa Film Festivali’nin de Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak. Filmin 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde başlayan Türkiye yolculuğu ise Kasım ayında, 23. İzmir Kısa Film Festivali ve 12. Suç ve Ceza Film Festivali ile sürecek. M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği “Rutubet”, Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu görevini yapmakta olan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor. Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcılığında ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşen filmde, Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman ve Türkyılmaz Sarıkaya rol alıyor.

Turan Haste’nin dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali’nde yapan kısa filmi “Rutubet”, festival yolculuğuna devam ediyor. Geçen hafta Zagreb Film Festivali’nde yarışan “Rutubet”, 3-13 Kasım tarihlerinde yapılacak 63. Selanik Film Festivali’nin Balkan seçkisinde ve marketinde gösterilirken; 11-15 Kasım tarihlerinde 12.si gerçekleşecek Bakü Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak. 

Türkiye galasını 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan “Rutubet”in ülke içindeki yolculuğu da, 14-20 Kasım’da 23.sü gerçekleşecek İzmir Kısa Film Festivali ve 18-24 Kasım tarihlerinde yapılacak 12. Suç ve Ceza Film Festivali ile sürecek.

SUÇLULUK, KÖTÜLÜK VE MASUMİYET

M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği “Rutubet”; kötülüğün bir sis gibi üstüne çöktüğü bir köyde zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

İshak rolünü, Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldığı “Bozkır” (2019) ve “İki Şafak Arasında” (2021) filmleriyle tanıdığımız başarılı oyuncu Mücahit Koçak’ın canlandırdığı filmde ayrıca, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya da rol alıyor.

POSTER D’ART DUVAR’DAN

Bir Cinemans, RemoFilms ve Creative Prodüksiyon yapımı olan “Rutubet”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşti. 

Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcısı olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova üstlenirken; kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç ve müziklerini Mehmet Ağbaba yaptı. Filmin posteri ise, D’art Duvar adlı Instagram hesabında hayata geçirdiği ‘Türkiye Sinemasını Canlandırma Projesi’ ile tanıdığımız tasarımcı Gökhan Yeter’in imzasını taşıyor.

Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

FACEBOOK | INSTAGRAM

  1. Venedik Film Festivali

Dünya Prömiyeri

31 Ağustos-10 Eylül 2022 | İTALYA

 

  1. Antalya Altın Portakal Film Festivali

Türkiye Prömiyeri

1-8 Ekim 2022 | TÜRKİYE

 

  1. Boğaziçi Film Festivali

İstanbul Prömiyeri

21-28 Ekim 2022 | TÜRKİYE

 

  1. Zagreb Film Festivali

Balkan Prömiyeri

23-30 Ekim 2022 | HIRVATİSTAN

 

  1. Selanik Film Festivali

3-13 Kasım 2022 | YUNANİSTAN

 

  1. Bakü Kısa Film Festivali

11-15 Kasım 2022 | AZERBAYCAN

 

  1. İzmir Kısa Film Festivali

14-20 Kasım 2022 | TÜRKİYE

 

  1. Suç ve Ceza Film Festivali

18-24 Kasım 2022 | TÜRKİYE

 

RUTUBET / THE MOISTURE

2022, Türkiye, 20’

Türkçe, Renkli, DCP, 2:35, 5.1 Sound

Yönetmen

Turan Haste

Senaryo

M. Furkan Daşbilek

Yapımcı

M. Furkan Daşbilek

Ortak Yapımcı

Engin Cebiroğlu, Ramazan Kılıç

Oyuncular

Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya, Yaşar Akman

Görüntü Yönetmeni

Mustafa Yeşilova

Kurgu

Taylan Tuncer, Turan Haste

Yardımcı Yönetmen

Dudu Elif Konuk

Özgün Müzik

Mehmet Ağbaba

Ses Tasarımı

Meriç Erseçgen

Sanat Yönetmeni

Zafer Malkoç

Kostüm Tasarımı

Fatma Çeker

Makyaj ve Saç Tasarımı

Hülya Tüzün

Gökhan Yeter – D’art Duvar

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen “Rutubet”, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

TURAN HASTE 

Yönetmen

1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. 2010 yılında Trakya Üniversitesi’nin Radyo TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu ve çeşitli televizyon dizisi ve sinema filmlerinde kamera departmanında çalıştı. 2016’da yönetmenliğini yaptığı “Hasat Zamanı”,  filmi ile yaparak ulusal festivallerde birçok ödül kazandı. 2016’da M. Furkan Daşbilek ile başlayan ortaklıklarında “Naftalin” (2018), “Bir Nehir Kıyısında” (2021) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. İkinci ve şimdilik son filmi “Rutubet” (2022), Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünün kısa film yarışmasına seçildi. IMDB | FACEBOOK | INSTAGRAM | VIMEO

M. FURKAN DAŞBİLEK 

Senarist & Yapımcı

1990’da Elazığ’da dünyaya geldi. 2014’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Okul süresince ve sonrasında birçok projede yer aldı. Yazıp yönettiği ilk kısa filmi “Naftalin” (2018), ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödül aldı. 2021 yılında yazıp yönettiği “Bir Nehir Kıyısında” adlı kısa filmi dünya prömiyerini 37. Busan Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yaptı. 2016’da Turan Haste ile başlayan sinema ortaklıklarında “Hasat Zamanı” (2016) filminin senaryosu ve görüntü yönetmenliğini, “Rutubet” (2022) adlı filmin de senaryosunu ve yapımcılığını üstlendi. Daşbilek ilk uzun film projesine hazırlanmaktadır. IMDB | FACEBOOK | INSTAGRAM | VIMEO

Etiket

Yorum Yapın