Şimdi yükleniyor

Örnekevler Yaşam Köyü’ne Destek Sergisi: Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi

Örnekevler Yaşam Köyü’ne Destek Sergisi: Kelebek Etkisi

İyilik İçin Sanat Derneği, Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanat galerilerinden Galeri Nev İstanbul kurucusu Haldun Dostoğlu’nun katkılarıyla düzenleyeceği “Kelebek Etkisi” adlı sergi ile Örnekevler Yaşam Köyü’ne destek arayışını sanat dünyasına taşıyor. Bu özel sergi, 21-25 Mart tarihleri arasında Kethüda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Türk sanatçılarını uluslararası alanda tanıtmayı, genç sanatçıların görünürlüklerine katkıda bulunmayı, atölye ve mentorluk desteği sağlamayı amaçlayan İyilik İçin Sanat Derneği, sanatın gücüyle destek olmayı sürdürdüğü projelerine bir yenisini ekleyerek, Örnekevler Yaşam Köyü’ne katkı sağlamak üzere “Kelebek Etkisi” sergisini hayata geçiriyor. 

Deprem felaketinin bir gün sonrasında, “Deprem bölgesi için ne yapabilirim?” sorusunu kendisine soran bir içmimarın girişimiyle başlayıp, Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 4000’den fazla gönüllü ve yüzlerce markanın bir araya gelmesiyle hayat bulan Örnekevler Yaşam Köyü projesi, bir umut ışığı olmuştu. Hamide Göksan, Zülal Çakıcı ve ekip arkadaşlarının öncülüğünde Antakya/Hatay’da 66 dönümlük bir araziye konumlandırılan bu özel yaşam köyü, 100 adet tiny house ile tamamen boş bir araziyi yüzlerce insan, yuva, ağaç ve umutla doldurdu. Örnekevler Yaşam Köyü, depremden etkilenen ailelere 22 Ekim 2023 tarihi itibarıyla sosyal alanlarıyla da ev sahipliği yapıyor ve rehabilite olmalarını sağlıyor. Aynı zamanda istihdam yaratmayı hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik ve kendi kendine yetebilen bir yaşam köyü olarak planlanan Örnekevler’de hala eksik sosyal alanlar var ve ihtiyaçları bütün deprem bölgelerinde olduğu gibi devam ediyor.

İyilik İçin Sanat Derneği öncülüğünde; Tarık Hotamışlıgil’in katkılarıyla, ihtiyaçlara sanatla çözüm sağlamak ve projeyi daha fazla kitleye ulaştırmak amacıyla düzenlenecek “Kelebek Etkisi” sergisi, Örnekevler Yaşam Köyü’nün kelebek etkisiyle hayata geçmesini ve bu gönüllülük projesinin amacını anlatarak toplumun bu özel girişime duyarlılık göstermesine dikkat çekecek. 

Sergi seçkisinin oluşturulması konusunda, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişiminde önemli rol oynayan Galeri Nev İstanbul’un kurucusu Haldun Dostoğlu‘nun destekleri alınıyor. Birbirinden değerleri birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek “Kelebek Etkisi” sergisi, sanatın iyileştirici ve birleştirici gücünü öne çıkarmayı hedefliyor. 

Sergiye destek olmak isteyen, bağış yapmak isteyen ve eser satın almak isteyen herkes, İyilik İçin Sanat Derneği‘nin web sitesi (www.iyilikicinsanat.org) ve sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçebilirler. 

Umut dolu bir geleceğe katkı sağlamak adına önemli bir adım olarak görülen “Kelebek Etkisi” sergisi 21 Mart tarihinde Kethüda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezi‘nde kapılarını açacak. 

Share this content: