Anadolu-Sanatcilar-Festivali

New York’ta Anadolu Sanatçılar Festivali

Sergi

Amerika‘da ilk kez düzenlenecek olan Anadolu Sanatçılar Festivali‘nin (The Anatolian Artist Festival) 1 Ekim‘de Newyork‘ta açılışının yapılacağı belirtildi. Festival bir ay halka açık olarak sergilenecek. Sanatçı Almula İdil Kılıç, “Eserlerimizin bir çoğunda Anadolu’yu, Anadolu medeniyetini ve kültürünü yansıtacağız. Festivalin ortak dili sanat olacak” dedi.

Newyork Başkonsolosu Reyhan Özgür ve kentte yaşayan Türk iş insanlarının girişimi ile 1-15 Ekim 2022 tarihleri arasında ABD’nin Newyork kentinde düzenlenecek olan Anadolu Sanatçıları Festivali’nde (The Anatolian Artist Festival) Türkiye’nin önde gelen resim, çini ve fotoğraf alanında çalışmalar yapan 14 sanatçı yer alacak.

Newyork‘taki Blue Gallery’de düzenlenecek festivalde ayrıca Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü müzisyenler, şairler ve tiyatro sanatçıları da söyleşilere katılıp performans sergileyecek.

Festivalin amacının küresel salgın nedeniyle çok uzun süreden beri düzenlenemeyen etkinliklerin yeniden başlayarak toplumlar arasındaki kaynaşmayı sağlamak ve Anadolu’nun tanıtımına katkıda bulunmak olduğu belirtildi.

“GELENEKSEL TÜRK ÇİNİ SANATI SERGİDE YER ALACAK”

Festivale katılacak olan İzmirli çini sanatçısı Almula İdil Kılıç  yaptığı açıklamada “10 aydır hazırlıkları süren The Anatolian Artist Festival’in açılışına günler kaldı. Toplamda bir ay sürecek bu etkinlikte iki ayrı grup olarak eserlerimizi sergileyeceğiz. Görsel sanatların dışında çeşitli etkinliklerin de yer alacağı bu festivalde, müzik dinletileri, konserler ve söyleşiler de gerçekleşecek. Festivale davetli tek çini sanatçısı olarak iki grupta da eserlerim sergilenecek.  Çini, festivalde yer alacak diğer sanatların yanında  daha geleneksel ve otantik bir içeriğe sahip. Geleneksel Türk Çini sanatını Amerika’da sanatseverlerle buluşturacağım için elbette çok heyecanlıyım. Ülkemden uzakta katılacağım bu festivalde ortak dil sanat olacak. Ben de dünyayı daha da güzelleştirmek için hazırladığım Geleneksel Türk Çinilerini Amerikalı sanatseverlerle paylaşacağım. Festival ilk defa gerçekleşecek olmasına rağmen çok profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor. Bu festivalde yer almanın onuru ve gururunu yaşıyorum” dedi.

FESTİVALE KATILAN SANATÇILAR:

Sarkis Delimelkon (Ressam), Almula İdil Kılıç (Çini Sanatçısı) Özgür Pekşen (Ressam), Diğdem Serter (Ressam), Hatice Besun (Fotoğraf Sanatçısı), Rezan Özger (Ressam), Günnur Koç Kuran (Ressam), Ufuk Girgiç (Soyut Golben Sanatçı), Sertan Altınöz (bohem Ressam), Deniz Eyüboğlu (Multidisiplimer Sanatçısı), Ezgi Uzun (Multimedya Sanatçısı), Julie Mardin (Fotoğraf Sanatçısı), Elvan Alpay (Ressam), Reyhan Erkan Akbaş (Ressam), Ali Sarıkaya (Fotoğraf Sanatçısı)

Etiket

Yorum Yapın