Şimdi yükleniyor

Mustafa Günen İmzalı Sahte Resimler Piyasaya Sürüldü

Mustafa Günen-Sahte Resim

Mustafa Günen İmzalı Sahte Resimler Piyasaya Sürüldü

Sanat dünyasının başına belâ olan kimi olgular var bugün. Sanat dallarının çoğu başlarına belâ olgularla boğuşuyor. Müzik dünyası telif sorunu ile boğuşurken bir yandan Tombalacık Halime gibi halkın malı besteleyeni bilenmeyen türkülerimiz uyanıklar tarafından meslek kuruluşlarına kaydı yapılarak telifleri toplanıyor. Korsan kasetti, CD kitap derken, taklit resim, sahte resim, öykünme resim de son günlerin modası oldu dersek abartmış olmayız.

Koleksiyon bilincinin plastik sanatlarda geçerli akçe olmayışı, resimden kısa zamanda para kazanma gibi güdülerle taklit, sahte resmin yanına şimdi de sahte ressamlar eklendi. Örneğin adına benzer bir ad, imza benzerliği, sanat piyasasına güveni de azaltıyor.
İşte bunlardan biri de sanatçı Mustafa Günen’in başına gelenler. Günen resimleri sıkça düzenlenen müzayedelerde pek yer almıyor. Sanatçı yapıtlarını, ya galeriler üzerinden ya da atölyesinden sanatseverlere ulaştırıyor. Oysa ne resim anlayışı ne de tekniği benzeyen Mustafa Günen resimleri, zaman zaman müzayedelerde boy gösteriyor.
İşte Mustafa Günen’in konuyla ilgili yaptığı açıklama:

SANATSEVERLERE DUYURU

Resim Mustafa Günen imzası taşıyor, ancak bana ait bir çalışma değildir. Örnek resimde olduğu gibi zaman zaman çeşitli müzayedelerde Mustafa Günen imzalı ama bana ait olmayan resimlerin satıldığı bilgisi geliyor. Tabi, sorumlu ve etik sahibi müzayedeciler galericiler banasoruyorlar ve satışa koymuyorlar veya kaldırıyorlar. İşte bu yüzden beni destekleyen benden resim alan Sayın sanat koleksiyonerlerine Sorumluluğumdan dolayı bu açıklamayı yapıyorum

Mustafa gülen imzalı satılan bu resimler benim eserlerimle karşılaştırılamayacak fiyat bilgisiyle müzayede literatürüne giriyor. Dolayısıyla bir kafa karışıklığına sebep oluyor.Üstelik iyi niyetli olmayan ya da beni iyi tanımayan sanat tacirlerine de Mustafa Günen resimleri şu fiyatta demelerine dayanak oluyor.

Oysa Mutafa Günen Dünyanın en büyük müzayede evi olan Christie’s de 2008 de New York ve 2009 da Londra merkezlerinde iki kez uluslararası deniz resimleri müzayedesine kabul edildi. Yinedünyaca ünlü sanat dergisi “The International Artist” Şubat-Mart 2008 sayısı ve Ağustos\Eylül 2016 sayısında iki kez sekiz sayfalık bir haberi yayınladı. 2014 yılında 3 resmim TC. Cumhurbaşkanlığı tarafından satın alındı ve Eserleri Cumhurbaşkanlığı kataloğunda yayınlandı.

İşin aslı benim resimlerim Türkiye müzayedelerinde pek fazla görülmez. on 15 yıl içerisinde benim On civarında resmim müzayedelerde görülmüştür ve bunların tamamına yakını da benim galericilere sergi karşılığı anlaşma sonucu bıraktığım küçük ölçekli resimlerdir.

Kendi adıma birkaç kez resim koyduğum müzayedelere ise deklere ettiğim kendi fiyat şartımla koydum.

(Tabi birkaç tane de geçmişte profesyonel sanatçı olmadan önce hediye olarak yaptığım resimlerde görüldü)

Bu konuda sorusu olanlar mail adresimden bana ulaşabilirler. Saygılarımla.

Mustafa Günen

mustafagunen@gmail.com

Share this content: