Okul-Traşı

MUBI Ekim Programı Açıklandı

Sinema

Dünya prömiyerini yaptığı Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü kazanan OKUL TIRAŞI, öyküsünün özgünlüğü ve politik alt metniyle sinemamızın son dönemde çıkardığı en güçlü filmlerden biri olarak MUBI ekim programında yerini alıyor. İlk uzun metrajı CENNETTEN KOVULMAK ile Altın Portakal kazanan Ferit Karahan’ın senaryosuna Gülistan Acet’le beraber imza attığı öykü, şehirden uzak, baskı ve disiplinle yönetilen bir yatılı erkek okulunda geçiyor. Soğuğun teni yaktığı okulda, esrarengiz bir şekilde hastalanan Memo’nun başına gelenler, adeta polisiye bir hikayeyi andıran gizemli bir olay örgüsünün fitilini ateşliyor. Memo’nun en yakın arkadaşı Yusuf’u ve okulun tüm öğretmenlerini birer şüpheliye dönüştüren bu gizemli hastalık, bir yandan alabildiğine hisli bir dostluk ve suçluluk öyküsüne dönüşürken, bir yandan da politik alt metinleriyle katman katman etkisini güçlendiriyor. 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerine layık görülen OKUL TIRAŞI, sinemamızın unutulmaz okul öykülerinden biri olmaya aday. 

Ekim programında dikkat çeken diğer filmler arasında Deniz Tortum’dan OUR ARK, Rıdvan Karaman’dan KİMSESİZLER OTELİ, Rahul Jain’den GÖRÜNMEZ ŞEYTANLAR, Ramon Zürcher ve Silvan Zürcher’den ÖRÜMCEK VE KIZ, Martine Syms’ten THE AFRICAN DESPERATE, Julie Ha’dan CHOL SOO LEE’Yİ SERBEST BIRAKIN ve Asif Kapadia’dan DIEGO MARADONA yer alıyor. 

OUR ARK
Deniz Tortum, Kathryn Hamilton, 2021

41. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilen OUR ARK, ekolojik yıkıma karşı dijital bir Nuh’un Gemisi yaratmaya çalışan bilim insanlarının hikayelerini anlatıyor.

KİMSESİZLER OTELİ
Rıdvan Karaman, 2018

Rıdvan Karaman’ın gizli bir hazine değerindeki belgeseli, evsizlerin, düşkünlerin, dışlanmışların sığındığı bir mekanla tanıştırıyor bizi ve buradaki yoldaşlık ruhunu tarif ediyor.

GÖRÜNMEZ ŞEYTANLAR
Rahul Jain, 2021

Delhi’yi mesken tutan bu çarpıcı belgesel, Hindistan’ın kontrolsüzce büyüyen ekonomisinin sonuçlarını gösterirken, küresel iklim krizine dair geniş bir çerçeve sunuyor.

ÖRÜMCEK VE KIZ
Ramon Zürcher, Silvan Zürcher, 2021

Evlerini ayırmaya karar veren iki oda arkadaşının duygusal çalkantılarla dolu ilişkisini konu alan ÖRÜMCEK VE KIZ, Zürcher kardeşlerin çağımızın en ilgi çekici yönetmen ikililerinden biri olduğunu kanıtlıyor.

EV HAPSİ
Aleksey German Jr., 2021

Usta yönetmen Aleksey German Jr., baskılarla boğuşan bir edebiyat profesörünün etrafında, günümüz Rusyasından ifade özgürlüğü manzaraları çiziyor.

THE AFRICAN DESPERATE
Martine Syms, 2022

Çağdaş sanat dünyasının yıldızlarından Martine Syms’in yönettiği bu isyankâr büyüme hikayesi, aynı zamanda sanat dünyasını tiye alan sarkastik bir yolculuk.

CHOL SOO LEE’Yİ SERBEST BIRAKIN
Julie Ha, Eugene Yi, 2022

Sundance’te dikkat çeken bu gerçek suç belgeseli, sistematik ırkçılığı ve adalet sisteminin çarpıklığını gözler önüne seriyor.

ROSA ROSAE: İSPANYOL İÇ SAVAŞI
Carlos Saura, 2021

Carlos Saura, 30’dan fazla çizim ve fotoğrafı bir animasyona dönüştürerek, bir çocuğun gözünden İspanyol İç Savaşı’na dair hem kişisel hem de politik bir anlatı kuruyor.

BEYAZ REN GEYİĞİ
Erik Blomberg, 1952

50’li yıllardan Altın Küre ödüllü bu Fin klasiği, korku sinemasının kıymeti az bilinen başyapıtlarından biri. Bir şaman tarafından, ölümcül bir arzu nesnesine dönüştürülen bir kadının öyküsü.

YAŞAYAN ÖLÜLERİN GECESİ
George A. Romero, 1968

Beyazperdede zombi sevdasını başlatan film. George Romero’nun korku türünün akışını değiştiren öyküsü, tabu yıkan bir yenilikçiliğe sahip.

HEARTS OF DARKNESS: A FILMMAKER’S APOCALYPSE
Fax Bahr, Eleanor Coppola, George Hickenlooper, 1991

Francis Ford Coppola, Vietnam Savaşı’na dair en unutulmaz yapıtı çekerken, eşi Eleanor o anları filme alır ve ortaya görkemli bir prodüksiyon süreci belgesi çıkar.

DIEGO MARADONA
Asif Kapadia, 2019

Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona hakkında daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntülerini içeren bu Asif Kapadia belgeseli, spor biyografileri arasında özel bir yere sahip.

Muhteşem Takıntılar: Pedro Almodóvar Filmleri

Sinemada ihtirasın, renklerin, kontrolden çıkarak hayatların yönünü değiştiren duyguların şairi Pedro Almodóvar, melodram geleneğini bambaşka bir çehreye bürüdü. Onun arzularının beraberinde getirdiği felaketleri göğüsleyen, hararetli karakterleri, ihtişamlı Almodóvar dünyasında kimlik, hafıza, cinsellik, saplantı üzerine sayısız hikayeye hayat verdiler. Antonio Banderas, Penélope Cruz ve Gael García Bernal gibi pek çok yıldızın da arz-ı endam ettiği 15 filmlik bu özel Almodóvar seçkisi, çağımızın en tutkulu hikaye anlatıcılarından birinin tuvalinde katman katman duyguları keşfetmemizin yolunu açıyor.

Ailenin Enkazı: Seren Yüce’den İki Film Birden

Yeni Sinemacılar oluşumunun en dikkat çekici yönetmenlerinden Seren Yüce, ÇOĞUNLUK’la sinemamızın 2000’li yıllarının referans filmlerinden birine imza attı. Hırsla, başkalarını ezerek yükselmiş üst orta sınıf bir ailenin evinden, çoğunluğun azınlığı hangi iktidar mekanizmalarıyla dışarıda tuttuğunu, sömürü düzeninin ve ayrımcılığın çekirdek ailede nasıl kök saldığını anlatan bu sade ve çarpıcı öykü, toplumsal kodlarımız üzerine derinlemesine düşünmeye iten unutulmaz bir ilk film olarak hafızamızdaki yerini aldı. Yüce, 6 yıl sonra çektiği ikinci filmi RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER’de yine merkezine üst orta sınıf bir aileyi alıyordu. Bu sefer, bir “beyaz Türk” evinin, bir kadının içinde yarattığı, hiçbir şeyin dolduramadığı o konforlu boşluk yer alıyordu filmin orta yerinde. Yüce’nin Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Songül Öden’den güçlü performanslar aldığı bu iki film, tematik bütünlükleriyle günümüz Türkiyesine sınıfsal bir perspektif sağlıyor.

MUBI Ekim 2022 Programı 

1 Ekim Ev Hapsi (House Arrest, 2021)

2 Ekim Yankesici (Pickpocket, 1959)

3 Ekim Dalida (2016)

4 Ekim Görünmez Şeytanlar (Invisible Demons, 2021)

5 Ekim Kötü Alışkanlıklar (Entre tinieblas, 1981)

6 Ekim Caravaggio (1986)

7 Ekim Chol Soo Lee’yi̇ Serbest Bırakın (Free Chol Soo Lee, 2022)

8  Ekim Çoğunluk (2010)

9  Ekim Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate, 2018) 

10 Ekim Bunu Hak Edecek Ne Yaptım? (¿Qué he hecho yo para merecer esto?, 1984)

11 Ekim Yuli (2018)

12 Ekim Rosa Rosae: İspanyol İç Savaşı (Rosa Rosae. La guerra civil, ​​2021)

13 Ekim Our Ark (2021)

14 Ekim Arzunun Kanunu (La ley del deseo, 1987)

15 Ekim ​​Beyaz Bant (Das weisse Bant, 2009)

16 Ekim Kimsesizler Oteli (2018)

17 Ekim Teyze (2013)

18 Ekim Dehşet Odası (Green Room, 2015)

19 Ekim Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988)

20 Ekim Nehir (Ozen, 2018)

21 Ekim The African Desperate (2022)

22 Ekim Okul Tıraşı (2021)

23 Ekim Hearts of Darkness: A Filmmaker’s Apocalypse (1991)

24 Ekim Yuva Öğretmeni (Haganenet, 2014)

25 Ekim Beyaz Ren Geyiği (Valkoinen Peura, 1952)

26 Ekim Yüksek Topuklar (Tacones Lejanos, 1991)

27 Ekim Kan ve Siyah Dantel (Sei donne per l’assassino, 1964)

28 Ekim Rüzgarda Salınan Nilüfer (2016)

29 Ekim Örümcek ve Kız (Das Mädchen und die Spinne, 2021)

30 Ekim Diego Maradona (2019)

31 Ekim Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead, 1968)

Etiket

Yorum Yapın