Klasik Müziğin Popstarı Khatia Buniatishvili İstanbul Müzik Festivali’nde!

52.İstanbul Müzik Festivali son haftasında klasik müziğin yıldız isimlerini, şehrin en özel konser mekânlarında ağırlamaya devam ediyor. 13 Haziran’da “klasik müziğin popstarı” olarak tanımlanan piyanist Khatia Buniatishvili ile kapanacak festival,..

Klasik Müziğin Popstarı Khatia Buniatishvili İstanbul Müzik Festivali’nde!
Yayınlanma: Güncelleme: 55 okuma

52.İstanbul Müzik Festivali son haftasında klasik müziğin yıldız isimlerini, şehrin en özel konser mekânlarında ağırlamaya devam ediyor. 13 Haziran’da “klasik müziğin popstarı” olarak tanımlanan piyanist Khatia Buniatishvili ile kapanacak festival, son haftasında Gülsin Onay’dan Edgar Moreau’ya, Alexandre Castro-Balbi’den Can Çakmur’a, Franz Liszt Oda Orkestrası’ndan Borusan Quartet & Synergy Vocals ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’na birçok önemli solist ve topluluğu konuk edecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)tarafından,Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali,son haftasında klasik müziğin yıldız isimlerini konuk etmeye devam ediyor.

Teknik mükemmelliği ve karizmasıyla dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi edinen,Le Figaro’nun “klasik müziğin pop starı” olarak tanımladığı piyanistKhatia Buniatishvili, 2013’te Münih Oda Orkestrası eşliğinde ve 2018’de oda müziği konseriyle dinleyicilerin gönüllerini fethettiği İstanbul Müzik Festivali’ne bu kez Satie, Chopin, Bach, Schubert ve Liszt besteleriyle hayatın çoksesliliğini yankılayan zengin içerikli bir resitalle dönüyor.“Labyrinth” başlıklı konser13 Haziran saat 20.00’de İş Kuleleri Salonu’nda izleyiciyle buluşacak.

Festival son haftasında ayrıcaGülsin Onay’danEdgar Moreau’ya,Alexandre Castro-Balbi’denCan Çakmur’a,Franz Liszt Oda Orkestrası’ndanBorusan Quartet & Synergy VocalsveTekfen Filarmoni Orkestrası’na birçok önemli solist ve topluluğu konuk edecek.

13 Haziran’a kadar sürecek festivalin biletleri,passo.com.tr,Passo mobil uygulaması, Passo perakende noktalarıveİKSV ana gişeden(Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabiliyor.

Festivalde son haftanın konserleri

Franz Liszt Oda Orkestrası, topluluğun sanat direktörlüğünü de yürüten viyolonselciIstván Várdaive piyanist Gülsin Onay ile festival sahnesinde buluşuyor. Konser6 Haziran saat 20.00’de İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Amerika’nın yaşayan en büyük bestecilerinden Steve Reich’ın, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın da ortak siparişçisi olduğu yeni eseriYakup’un Merdiveni, Türkiye prömiyerini festivalde Sibil Arsenyan yönetiminde BİFO üyeleri ve Synergy Vocals ile yapacak.Bir Prömiyer Gecesi: Borusan Quartet & Synergy Vocals konseri8 Haziran saat 20.00’de Süreyya Operası’nda müzikseverlerle buluşacak. Konsere yüksek katkıda bulunan kurum ise Borusan Sanat.

Aziz Shokhakimov yönetimindekiTekfen Filarmoni Orkestrası’nın yıldız solistEdgar Moreauile birlikte, konser sahnelerinin en sevilen başyapıtlarını sunacağı konser,9 Haziran saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda. Konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Tekfen Vakfı.

ViyolonselciAlexandre Castro-Balbi ve piyanistCan Çakmur Beethoven’ın müzikal yolculuğunu hem en kapsamlı hem de en özlü şekilde anlatacak bir programla festivalde.10 Haziran saat 20.00’de gerçekleştirilecekMüzede Bir Akşambaşlıklı konsere, yeni binasının açılışını geçtiğimiz yıl yapanİstanbul Modern Sanat Müzesi evsahipliği yapacak. Konserin gösteri sponsoru ise Işıklar Holding.

Festivalin temasına göndermede bulunanKöklerbaşlıklı konser, Türkiye ve Yunanistan toplumlarını derinden etkileyen mübadeleyi 100. yılında iki özel eser siparişiyle anıyor. Besteci Dimitris Skyllas’ın eserinin dünya prömiyerini şef Burak Onur Erdem’in kurduğu Rezonans korosu ile Maria Deli, Tolga Akkaya ve Müşfik Galip Uzun gerçekleştirecek. Onur Türkmen’in son eserinin dünya prömiyeri, bestecinin de kurucuları arasında yer aldığı, Orhun Orhon yönetimindeki Nermin Kaygusuz Ensemble tarafından gerçekleştirilecek. Konser, 11 Haziran saat 20.00’de Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

SaksafoncuAsya Fateyeva ile barok müzik topluluğuLautten Compagney Berlin, ortak projeleriDancing Queen’in dünya prömiyerini İstanbul Müzik Festivali’nde yapıyor. Bu projeye özel düzenlemelerle, Jean-Philippe Rameau’nun eserleri o dönemde henüz icat edilmemiş saksafon ile zenginleşiyor; barok dönem çalgılarının otantik tınısı ABBA’nın müziklerine bambaşka bir boyut kazandırıyor. Konser,12 Haziran saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda STONELINE gösteri sponsorluğunda düzenlenecek.

Festival 13 Haziran’a kadar sürüyor

13 Haziran’a kadar sürecek festivalin biletleri,passo.com.tr,Passo mobil uygulaması, Passo perakende noktalarıveİKSV ana gişeden(Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) satın alınabiliyor.

Konservatuvarların müzik bölümünde eğitim gören öğrenciler, konserleri her sene olduğu gibi ücretsiz takip edebilecek. Öğrenciler ise bu yıl yinetüm İKSV etkinliklerinde 20 TL’lik Eczacıbaşı Genç Biletuygulamasından faydalanabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için:muzik.iksv.org

52. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ’NDE SON HAFTANIN KONSERLERİ

FRANZ LISZT ODA ORKESTRASI & ISTVÁN VÁRDAI & GÜLSİN ONAY
6 Haziran Perşembe, 20.00, İş Kuleleri Salonu

BİR PRÖMİYER GECESİ: BORUSAN QUARTET & SYNERGY VOCALS
8 Haziran Cumartesi, 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI & EDGAR MOREAU
9 Haziran Pazar, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

MÜZEDE BİR AKŞAM: CAN ÇAKMUR & ALEXANDRE CASTRO-BALBI
10 Haziran Pazartesi, 20.00, İstanbul Modern Sanat Müzesi

KÖKLER
11 Haziran Salı, 20.00, Deniz Müzesi

LAUTTEN COMPAGNEY BERLIN & ASYA FATEYEVA: “ABBA DANCING QUEEN”
12 Haziran Çarşamba, 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

KHATIA BUNIATISHVILI: “LABYRINTH”
13 Haziran Perşembe, 20.00, İş Kuleleri Salonu

52. İstanbul Müzik Festivali’nin tüm programı için: muzik.iksv.org/tr/program

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.