Şimdi yükleniyor

Kızılcık Şerbeti Dizisindeki Ressam Mehmet Asım Şefik karakteri gerçek mi?

mehmet-asim-sefik-ressam

Kızılcık Şerbeti Dizisindeki Ressam Mehmet Asım Şefik karakteri gerçek mi?

Ressam Mehmet Asım Şefik kimdir? Son dönemde gündeme gelen “Kızılcık Şerbeti” dizisi, izleyicilerin dikkatini çekmek için çeşitli yollara başvuruyor. Dizide yer alan Ressam Mehmet Asım Şefik adlı karakter ise merak, ilgi uyandıran adlardan biri oldu.İşte bu aşamada sorulan sorunun yanıtı aranıyor: Ressam Mehmet Asım gerçek mi?

RESSAM MEHMET ASIM ŞEKİP KİMDİR?

Her ne kadar Ressam Mehmet Asım Şefik karakteri Kızılcık Şerbeti adlı dizide yer alsa da, gerçek yaşamda böyle bir ad ile ressam bulunmamaktadır. Bu ada benzer ya da yakın Asım ve Şefik adında ya da benzer soyadlarını taşıyan bazı ressamlar bulunmaktadır.

PEKİ ŞEFİK BURSALI KİMDİR?

Örneğin, Şefik Bursalı adlı bir ressam Türk resminde önemli bir yer edinmiştir. Şefik Bursalı, 1903 yılında Bursa’da doğmuş ve Türk resim sanatında adından söz ettirmiştir. Sanayi-i Nefise Mektebi’nde eğitim gördükten sonra, Türk Ressamlar Birliği’nin sergilerine katılarak yeteneğini sergilemiş ve Avrupa Konkuru’nu kazanmıştır. Konya’da bulunduğu dönemde, eserleriyle şehrin karakterini ve Selçuklu-Mevlana izlerini yansıtarak büyük bir üne kavuşmuştur. Yapıtları Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da sergilenmiş ve olumlu eleştiriler almıştır. Şefik Bursalı, uzun yıllar Güzel Sanatlar Akademisi’nde hocalık yapmış, ödüller kazanmış ve birçok sergi düzenlemiştir. 1990 yılında ise aramızdan ayrılmıştır.

Mehmet Asım Şefik adında veya benzer soyadları taşıyan ressamlar olsa da senaryoda yaşam bulan karakter nedense oldukça merak edilmiştir. Brezilya, Meksika dizileri ile tanıştığımız dizi tutsaklığı, ülkemizi dünyaya dizi ihraç eden bir konuma itmiştir.Kızılcık Şerbeti Dizisindeki Ressam Mehmet Asım Şefik karakteri gerçek mi?

Share this content: