Kadir-Ablak

Kadir Ablak ‘’ Bir Metropol’ün Anatomisi ’’ Sergisi Corpus Galeri’de

Sergi

Kadir AblakBir Metropol’ün Anatomisi” adlı sergi ile 18 Ekim – 20  Kasım 2022 tarihleri arasında Corpus Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Kadir Ablak, 18 Ekim – 20  Kasım  tarihleri arasında Mehmet Demir küratörlüğünde Corpus Galeri’de  edisyonlu tekstür baskı  çalışmalarının yanı sıra  tekstür baskı üzerine sanatçının müdahale ettiği karışık teknik eserleri de olmak üzere 50’den  fazla eserinin  yer aldığı “Bir Metropol’ün Anatomisi” isimli sergi ile eserlerini  sanatseverlerin beğenisine sunacaktır.

KADİR ABLAK’IN ESERLERİNDE KENT MEKÂNI OLARAK İSTANBUL

 Kadir Ablak eserlerinde, metropoliten kent mekânı olarak İstanbul’u sorunlaştırır; ancak bunu mimarlık disiplini açısından teknik bir indirgemenin ötesinde, insanın var-oluş sorunsalı bağlamında ve mekân kavramı içinden kurcalar. İstanbul’u pitoresk bir olgu halinde bakışa sunan yerleşik imge üretimini yapı-söküme alarak, gözlenen yapı stokunun mekânsallığını çökertir. Bunu sağlamak üzere Kadir Ablak’ın tuval düzeninde uzak plân, eriyik/akışkan bir dile emanet edilmiştir. Kontursuz soyut etütler, ekspretif boya sürüşleri, ışık/gölge ilişkisini yadsıyan imgeler bir öte- zamanı duyumsatır. Tuvalin yakın plânına yerleşen yapı stokundan uzak plâna ilerleyen bakışın tutunacağı bir perspektif, bir ufuk hattı  ve kaçış noktası yoktur. Bu nedenle bakış boşlukta setreder; resimsel atmosferin mat, pastel atmosferi tarafından yutulur ve sonuçta ilk andan itibaren  mekân sallantılı haldedir; bakışın tutunacağı bir dünya kurmaya elverişsiz bir negatif-mekândır.

Öyleyse çekincesiz söyleyebiliriz: Kadir Ablak, sorunlaştırdığı metropoliten kenti önce mekânsallığı üzerinden çökertir.

Metin: ​​​​​​​​​​Celal Soycan

“Bir Metropol’ün Anatomisi” sergisini 20 Kasım’a kadar Pazar günleri hariç saat 11.00 – 19.00 saat aralığında ziyaret edebilirsiniz.

 İletişim

Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Astoria, No:127/ B2-03, Şişli – İstanbul

Etiket

Yorum Yapın