Karmakarışık

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Bu Hafta (18 Ekim– 23 Ekim 2022)

Tiyatro

İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta 7 oyunla seyirci karşısında olacak.  Haftanın oyunları; Karmakarışık, Hırçın Kız, Yol, Bir Nefes Dede Korkut, Gazale (Uzun Gece), Kendi Gök Kubbemiz ve Maçın Adamı.

KARMAKARIŞIK VE  HIRÇIN KIZ AKM TİYATRO SALONU’NDA

Hırçın Kız

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Haldun Dormen rejisörlüğünde sahnelediği Karmakarışık, 18 Ekim‘de AKM Tiyatro Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Ray Cooney’in kaleme aldığı oyun, Richard Philips adında saygın bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak için gittiği otelde bir cesetle karşılaşmasını ve olayların içinden çıkılmaz bir hal almasını konu alıyor. Dramaturgi ve rejisini Yücel Erten’in üstlendiği, başlıca rollerini Hakan Meriçliler ile Veda Yurtseverin paylaştığı Hırçın Kız da bu hafta 22 Ekim’de AKM Tiyatro Salonunda izlenebilir.

BİR NEFES DEDE KORKUT MECİDİYEKÖY STÜDYO SAHNE’DE

Bir Nefes Dede Korkut

Gökçe Kurt Elitez’in derleyip yönettiği Bir Nefes Dede Korkut, Oğuz Türklerinin bilinen en eski destansı hikâyelerini İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçılarının yorumlarıyla yüz yıllar öncesinden sahneye taşıyor. Bu keyifli oyun, bu hafta Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede izlenebilir.

GAZALE (UZUN GECE) ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ’NDE

Gazale (Uzun Gece)

İskender Pala‘nın yazdığı, Hidayet Erdinç‘in yönettiği Gazale (Uzun Gece) oyununun konusu kısaca Kethüdazade Arif Efendi, dostları İsmail Dede Efendi, Keçecizade İzzet Molla, Yeniçeri Mülazim Efendi ve Celep Ağa ile 1826’nın Ağustos ayında, Sultan II. Mahmud’un, kendisine karşı ayaklanan yeniçerilerin kışlalarını top ateşine tuttuğu gece, Üsküdar Salacak’ta bir tekkede bir araya gelir. Arif Efendi o uzun gecede onları bir oyuna davet eder. Bu keyifli oyunu bu hafta Üsküdar Tekel Sahnesinde izleyebilirsiniz

YOL MECİDİYEKÖY BÜYÜK SAHNE’DE

Yol-oyunu

Ozan Uçar’ın yazıp yönettiği Yol, bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahne‘de. Oyun, Yunus Emre’nin doğduğu ve büyüdüğü topraklardan ayrılıp yola çıkmasıyla başlıyor. O dönemde yaşanan zulme dayanamayan ve içten içe isyan eden Yunus Emre’nin yolda tanık olduğu hayatlar ve kişilerle olan diyaloğunu görüyoruz.

MAÇIN ADAMI GARİBALDİ SAHNESİ’NDE

Maçın Adamı

Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı, Hira Tekdindor‘un çevirdiği,  Kayhan Berkin‘in yönettiği ve Cem Zeynel Kılıç‘ın rol aldığı Maçın Adamı bu hafta Garibaldi Sahnesinde izlenebilir.

KENDİ GÖK KUBBEMİZ ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNE’DE

Kendi Gök Kubbemiz

Kendi Gök Kubbemiz’de Yahya Kemal‘in dizelerinde hayat bulan eski ve yeni, doğu ve batı, vatan ve İstanbul sevgisi ve insana dair her tür özlem, aşk ve ölüm temaları ile geçmişe bir yolculuk yapılıyor. Bu yolculuğa bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahne’de tanık olabilirsiniz.

Etiket

Yorum Yapın