İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Carmen’i Büyüledi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Carmen’i Büyüledi

Opera - Bale
15 YIL SONRA YENİDEN, ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SAHNELENDİ

     İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, sahnelediği Carmen Operası’na gösterilen yoğun ilgi sonucu, biletleri günler öncesinden tükenmişti. Geçtiğimiz akşam sahnelenen eser, sanatseverlerin yoğun beğenisini kazananarak, gecenin sonunda ayakta alkışlandı.

İLK KEZ PARİS’TE SAHNELENDİ

Dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların  başında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet‘ye ait olan “Carmen”in librettosu Prosper Mérimée’nin aynı isimli kısa romanından yola çıkılarak Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası, ne yazık ki Bizet’nin  ölümünden sonra, muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştır.

CARMEN OPERASI’NIN ÖYKÜSÜ

Operanın hikâyesi; 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel , ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen’dir. Carmen, asker Don José’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don José’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

SAHNELENMESİNDE KİMLERİN KATKISI VAR?

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Carmen operasında orkestrayı Zdravko Lazarov yönetti. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt‘a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath‘a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa üstlendi.

Nesrin Gönüldağ’ın “Carmen” rolü ile sahnede olduğu gecede “Don José’ rolüne Ali Murat Erengül,” Micaëla rolüne Ayten TelekEscamillo” rolüne ise Caner Akgün hayat verdi.

Zuniga rolünde Mithat Karakelle; Moralès rolünde Şahin Dedemen, Frasquita rolünde Sevim Ateş ; Mercédès rolünde Ceren Şahin ; Le Dancaïre rolünde Alp Köksal, Le  Remendado rolünde  Çağrı Köktekin sahnedeydi. 

Etiket

Yorum Yapın