Ebru Unurtan Urağ

İsmet Küntay En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Ebru Unurtan Urağ Aldı

Tiyatro

Oyun yazarı İsmet Küntay adına aralıksız olarak 47 yıldır sürdürülen “İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri” seçici kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda “2021-2022 Kültür ve Sanata Katkı Özel Ödülleri’, Türk Tiyatrosuna saygınlık kazandıran, tiyatronun gelişimine ve sürdürülebilirliğine önemli katkıları bulunan kişi ve topluluklara verildi. 

Irmak Bahçeci ve Yıldırım Fikret Urağ’ın yazdığı,Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği, Pafta Tiyatro yapımı “Camille ‘Düşünce’ “adlı oyundaki başarılı oyunuyla Ebru Unurtan Urağ’a Yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülü verildi

EBRU UNURTAN URAĞ’I TANIYALIM

İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu.

Profesyonel hayatına İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı olan yönetmenliğini Malcolm Keith Kay in üstlendiği ‘Mephisto’oyununda Juliette rolüyle başladı. Ardından Adana Devlet Tiyatrosu çatısı altında Sanatçı kadrosuyla göreve başladı.

Adana Devlet Tiyatrosu’nda 13 yıl boyunca sürdürdüğü görevinin ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu.Rol aldığı çeşitli televizyon dizilerinin yanı sıra, Ruberu Tiyatro ve Pafta Tiyatro’da oyuncu olarak görev aldı. Ayrıca yine Pafta Tiyatro bünyesinde oyunculuk, dans , diksiyon eğitmeni olarak çalışmalarda bulundu. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndaki görevine devam etmekte ve Yıldırım Fikret Urağ ile birlikte kurucusu olduğu Pafta Tiyatro bünyesinde oyuncu ve oyunculuk eğitmeni olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Oynadığı Oyunlardan Bazıları

Romeo&Juliet – Juliet

Mikado’nun Çöpleri – Kadın

Ölüm ve Kız – Kız (Paulina Salas)

Oyunun Oyunu – Brooke ( Vicki )

Cadı Kazanı – Abigail Williams

Uyarca  – Ann

King Kong’un Kızları – Carla

Herkesin Bildiği Sırlar  – Kadın

Muhteşem Gatsby  – Myrtle

Kuvayi Milliye  -Anlatıcı 

Uçmak / Hezarfen Ahmet Çelebi –  Hezarfenin Karısı Ayşe

Camille / Düşünce  –  Camille Claudel

 

Rol Aldığı Tv Dizileri

Elveda Derken

Adını Feriha Koydum

Bodrum Masalı 

Terapi  

 

04 Kasım 2022 Cuma günü saat 20.00’de “Kadıköy Büyük Kulüp Derneği” sponsorluğunda ‘Kadıköy Büyük Kulüp Derneği Balo Salonu’nda yapılacak törenle ödüller sahiplerini bulacak.

Etiket

Yorum Yapın