Troya Savaşı-Mozaik

Humus’ta Bulunan Mozaik Troya Savaşı’na Işık Tutacak

Kültürel Miras

Suriyeli arkeologlar önemli bir keşfe imza attı. Humus kentinde 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen bir mozaik bulundu.

Mozaiğin Troya Savaşı’ndan sahneleri resmettiği ileri sürüldü. Humus’ta ortaya çıkarılan mozaiğin Roma dönemine ait olduğu saptandı. Çok iyi korunmuş olan mozaik, 120 metrekarelik bir büyüklüğe sahip.

Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı arkeologlardan Hummam Saad, yaptığı açıklamada Roma dönemi mozaiğinin yüzde 90’ından fazlasının sağlam olduğunu ve üzerindeki resimlerin oldukça nadir örnekler sunduğunu aktardı. Yunan Mitolojisi’nde Amazonlar olarak bilinen kadın savaşçıların resmedildiği mozaik, ayrıca Anadolu tarihi için de büyük öneme sahip.

Günümüzde İzmir sınırları içinde kalan ve antik dönemde Smyrna olarak adlandırılan kentte doğan şair Homeros’un İlyada destanında anlattığı Troya Savaşı’ndan sahnelerin betimlendiği düşünülen mozaik üzerinde çalışmalar sürüyor. Yunan ve Anadolu halklarını karşı karşıya getiren, hem mitolojik hem de tarihi bir öneme sahip olan Troya Savaşı’nın M.Ö. 1200 civarında bugün Çanakkale’nin Hisarlık bölgesinde bulunan Troya Antik Kenti’nde gerçekleştiği düşünülüyor.

1870’te Alman arkeolog Heinrich Schlimann tarafından ilk kez kazılan ve aradan geçen 150 yılı aşkın bir süredir arkeologların ilgi odağında olan antik kentte savaşın gerçekten yaşanmış olacağına dair önemli bulgular elde ediliyor. Günümüzde Prof. Dr. Rüstem Aslan başkanlığında süren kazılar arkeoloji dünyası için büyük önem taşıyor.

Mozaiğin bulunduğu binanın ne amaçla kullanıldığını henüz belirleyemediklerini ifade eden Saad, olasılıkla bir kale kalıntısı olduğunu ifade etti. Heyecan verici bir keşfe imza atan Suriyeli arkeologların ilerleyen günlerde mozaiğe ilişkin daha ayrıntılı açıklamalar yapması bekleniyor.

Etiket

Yorum Yapın