Hazal_Ozkan

Hazal Özkan Ebediyen Dönüş sergisi Hazal Özkan Art Gallery’de

Sergi

17.İstanbul Bienali’nin “Kompostlaşma” başlığından esinlenerek ve bienalin altı ekseniyle iletişim halinde tasarlanan Ebediyen Dönüş sergisi 20 Eylül’deki açılış etkinliğiyle başladı. Sekiz genç sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi 26 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 Küratörlüğünü galerinin kurucusu ve sanat tarihçisi Hazal Özkan‘ın üstlendiği sergi, kompostlaşma sürecini döngü ve dönüşüm kavramları üzerinden ele alıyor. Bunu yaparken ise bienalin de altını çizdiğini kaynak ve kaynak kullanımı konularını sanatın kaynağı bağlamında odağında tutuyor; bienalin altı ekseninden en çok arşivlemeye dikkat çekiyor. 

 Sergide sekiz genç sanatçının Hazal Özgür, Rajab Eryiğit, Büşra Çeğil, Şevval Konyalı, Ece Kibaroğlu, Mehmet Ali Yıldız ve Ecem Ümitvar‘ın eserleri yer alıyor. 

 Sanatçılar temaya iki farklı yoldan birini seçerek yaklaşıyor. İlki biçimsel, yani kaynakların ön planda olduğu. İkincisi ise felsefi. Burada sanatçılar Nietzsche‘nin “Bengi Dönüş” merceğinden yola çıkıyor.

 “SERGİDEKİ ÇALIŞMALARDA GEÇMİŞTEN GELEN OBJELER YENİ FİKİRLERLE BİRLEŞİYOR”

Sergiyle ilgili açıklamalar yapan Hazal Özkan Art Gallery’nin kurucusu ve sanat tarihçisi Hazal Özkan, “Çok yetenekli ve üretken sekiz genç sanatçının eserleri bu sergide bir araya geldi. Eserler hem tek başlarına hem de birbirleriyle iletişimlerinde çok güçlüler. İzleyicide olduğu gibi mekanda da etki bırakıyorlar. Sanatçıların kullandıkları malzemeler yeni formlar ve yaşamlar buluyor. Bu sergide ziyaretçilerimizi boyanın katmanlaştığı ve başlı başına nesneleştiği, geçmişten gelen objelerin yeni fikirlerle birleştiği çalışmalar bekliyor” dedi. 

 Ebediyen Dönüş sergisini 26 Ekim tarihine kadar Hazal Özkan Art Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Hüsrev Gerede Caddesi, Şehit Mehmet Sokak No:11 Maçka Business Center 1.Kat Beşiktaş/İstanbul

Etiket

Yorum Yapın