Hakan Bayer

Hakan Bayer’in “Geometrinin Aklı” Sergisi OvooArt’ta

Sergi

OvooArt 1-20 Ekim 2022 tarihleri arasında Hakan Bayer‘in “Geometrinin Aklı” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergide sanatçı idealist bir dünya ve yaşam tablosunun sunulduğu günümüz dünyasında ki radikal değişimleri, hayata ilişkin izlerin oluşturduğu olumsuz durumları kaos estetiği üzerinden ele alarak izleyiciye içinde bulunduğumuz zaman dilimi ve geleceğe dair öngörüler üzerinden anlatmaya çalışıyor. Uzun bir araştırma ve çalışma sürecinden sonra ortaya çıkan resimler, kendi isteğiyle duygusunu ve aklını bir kenara bırakan insanın, yeni yaratılan yeryüzü alanlarına karşı kayıtsız kalışının oluşturduğu yeni bilincin geldiği durumu gösteriyor.  

Resimlerinde her gün müdahale edilerek değiştirilen yeryüzü kesitlerini, matematiksel bir düşünce ile yeniden kurgulayan sanatçı, kendisine ait bir dille yeni soyutlama biçimlerine girmiştir. Eserlerinde keskin çizgilerin sınırladığı alanlarda iç içe geçen ve bazen net bir şekilde ayrılan blok renklerin yarattığı görsellik, resimlerin etkisini arttırarak farklı bir kaos estetiği ortaya çıkarmıştır. Güçlü bir renk armonisi ve merkez kompozisyonlarla oluşan bu durum, sanatçının özgün diline bağlı biçimde oluşan “geometrinin aklı” olarak görülebilir.  

Çağdaş bir estetik arayışın göstergeleri niteliğinde olan sergi 1-20 Ekim 2022 tarihleri arasında Pazar günü haricinde her gün 10.30 – 18.30 saatleri arasında OvooArt‘ta görülebilir.

Etiket

Yorum Yapın