Maymun İle Yunus

Günün Masalı: 15 Ekim; Maymun İle Yunus

Günün Masalı

MAYMUN İLE YUNUS 

Maymunun biri sahibi ile birlikte bir deniz yolculuğuna çıkmıştı. Açık denizlerde yolculuk ediyorlardı. Yolculukları günlerce sürdü. Günlerden bir gün kara göründü. Kara göründü görünmesine ya, o sırada şiddetli bir fırtına kopmaz mı? Koca koca dalgalar arasındaki gemi sulara batıp çıkıyordu. Sonunda üstüne saldıran dalgalara dayanamayan gemi sulara gömüldü. 

O zaman gemidekiler karaya doğru yüzmeye koyuldu. İnsanoğlu yüzmesini beceriyordu. Ama maymunun durumu hiç de parlak değildi. Dalgaların arasında boğulmamak için çabalıyor, sulara batıp çıkıyordu. Onu bir yunus balığı gördü. Yunuslar bildiğiniz gibi yardımsever hayvanlardır. Hemen maymunun olduğu yere gitti. Onu sırtına aldığı gibi karaya doğru yüzmeye başladı. Bir yandan da maymuna gemide ne işi olduğunu sordu. Maymun: 

Sahibim yolculuğa çıkarken beni de yanına aldı, dedi. 

Yunus: 

İyi de, dedi, sen denizcilikten anlar mısın? Balık tutmayı bilir misin

Maymun düşünmeye bile gerek görmeden: 

Anlarım elbet. Balık tutmasını da çok iyi bilirim, diye yalan attı. 

Bunun üstüne Yunus: 

Şimdi iyi dinle beni, dedi. Maymun kulak kesilmişti. 

Yunus: 

Denizi bu kadar iyi bildiğine, balıkçılıktan da anladığına göre karşına bir yunus balığı çıksa onu da hemen yakalayabilir misin? diyerek maymunu denemek istedi. 

Maymunun ne yunustan ne de başka bir balıktan haberi vardı. Ama yalanı boldu. 

Yunusu da yakalarım, başkasını da, dedi. 

Kendi canını kurtaranın yunus olduğundan habersiz böbürlenerek söyledi bunu. Yunus, maymunun bu palavracılığına çok kızdı. O kızgınlıkla: 

Şimdi sen gününü görürsün! diyerek suyun dibine daldı. Onunla birlikte maymun da dibi boyladı. 

Yüzme bilmeyen, ama bol bol yalan söylemekten de geri durmayan maymun böylece suyun dibinde boğularak cezasını çekti. 

Her masaldan olduğu gibi bu masaldan da alacağınız bir ders var: Kimi insanlar hiç bir şey bilmez ama biliyormuş gibi görünürler. Yani biliyorum diye yalan söylerler. Bu yüzden kimi zaman bu masalda da olduğu gibi başlarına dert açılır. 

Siz siz olun, bildiğinizi iyi bilin, bilmediğinizi söylemekten hiçbir zaman korkmayın. Dünyadaki en büyük erdemlilik bilmediğini bilmektir. Bunu hiç unutmamalısınız. 

Etiket

Yorum Yapın