aynali-ev-dekorasyon

Günün Masalı: 14 Ekim

Günün Masalı
AYNANIN ÖYKÜSÜ 

Miyav var mı, miyav yok mu? Aynayı bilmeyen var mı? Bir zamanlar ayna yokmuş. İnsanlar çaydanlıkların, tepsilerin parlak yüzlerine bakıp tararlarmış saçlarını. Miyav, biz kedilerin aynaya hiç ihtiyacı yoktur, miirr! 

Sonra yalnız saç taramak, yüzlerine bakmak için parlak madenlerden aynalar yapmışlar. Ancak 17. yüzyılda o zaman İtalya‘dan ayrı bir devlet olan Venedik‘teki ustalar ayna yapmayı bulmuşlar. Camın bir yanına parlak bir sıvı dökülüyormuş. Bunun için önce yalnız kalay, sonraları kalayla cıva en sonunda da gümüş karışımı kullanılmış. O zamanlar buluşu yapan ülke bu buluşun ayrıntılarını saklarmış. Venedikliler de, cam ve ayna ustalarının Venedik‘ten ayrılmasını yasaklamışlar. Ayrıca, cam ve ayna ustalıklarını başka ulusların ustalarına öğreteceklere ölüm cezası verilmesi yasalaşmış. 

Venedik şehri 118 küçük adacıktan oluşur. Bu adalar birbirine köprülerle bağlıdır. Cam ustaları Venedik‘teki Murano adasında yaşıyor, orada camdan çeşitli eşyalar ve olağanüstü aynalar yapıyorlarmış. Murano adasına yabancıların girmesi yasakmış. Venedik‘te cam ustalarının saygınlıkları ve yetkileri olağanüstüymüş. Bu olağanüstü yetkilere karşın Fransızlar dört ayna ustasını Paris‘e kaçmaya kandırmış. 1664 yılında Paris‘e kaçan ayna ustalarını başkaları izlemiş. Paris‘te büyük bir ayna yapım yeri kurulmuş. Kral adına ayna yapan bu fabrikada 1666 yılında Venedikli ustalardan biri zehirlenerek ölüvermiş. Bu ölümü başka Venediklilerin de ölümleri izleyince Venedik‘ten Fransa‘ya işçi ve usta kaçışı durmuş… Ama Fransızlar da ayna yapmayı öğrenmişler. 

Bugün de Murano Adası‘nda çok zarif cam işleri yapılır. Aynaya bakarken aynanın serüvenini anımsayın. Miyav mı? 

Etiket

Yorum Yapın