Figaro'nun Düğünü

Figaro’nun Düğünü’nün Prömiyeri

Opera - Bale

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Wolfgang Amadeus Mozart‘ın ”Figaro’nun Düğünü” operasının prömiyerini 22 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirecek. 

1786‘da Viyana‘da ilk kez sahnelenen ve Mozart ile libretto yazarı Lorenzo Da Ponte işbirliğinin ilk ürünü olan ”Figaro’nun Düğünü”, dünyanın en çok tartışma yaratan ve üzerine araştırma yapılan opera eserlerinden biri. Bestelendiği yıllarda konusu ve müzik anlayışı bakımından devrim niteliğinde kabul edilen ”Figaro’nun Düğünü”, dönemin en çok ses getiren eserleri arasındaydı. 

Dünya sahnelerinin en beğenilen opera eserlerinden biri olarak günümüzde de yerini koruyan ”Figaro’nun DüğünüYiğit Günsoy’un rejisi ve dönüşümlü olarak Dağhan Doğu ve Kıvanç Tepe’nin orkestra şefliğinde Samsun Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve bale sanatçıları tarafından sahnelenecek. 

Nisan 2020’deki prömiyeri için provaları sürerken Covid-19’un ortaya çıkışıyla ertelenen eser, 2021 yılında yeniden çalışılmaya başlamış ancak kısıtlamalar nedeniyle yeniden ertelenmişti. 

22 Ekim 2022 Cumartesi akşamı saat 20.00’de 2.5 yıllık bir çalışmanın ve bekleyişin ardından seyircisine kavuşacak eserin dekor ve kostüm tasarımı Gülden Sayıl’a, koreografisi Özgün Barılı’ya ait.  Koro şefliği Raushan Baigulakova tarafından yapılan eserin ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait. Eserin başkemancısı A. Bengi Yardımlı.

2017-2018 sanat sezonunda yine Yiğit Günsoy rejisiyle sahnelenen G. Rossini’nin “Sevil Berberi” operasının konu anlamında devamı olan “Figaro’nun Düğünü”nde olaylar İspanya‘da Almaviva Kontu‘nun sarayında ve tek bir günde geçer. 

Rosina Kont Almaviva ile evlenip Kontes olmuştur ancak kocası, artık uşağı olan eski berberi Figaro’nun sevgilisi Susanna‘yı etkilemeye çalışmaktadır. Figaro, Susanna ve Kontes birlikte bir entrika hazırlayarak Kontu utandırmaya ve karısına ihanet etme isteğini açığa çıkarmaya karar verirler. 

Etiket

Yorum Yapın