Şimdi yükleniyor

Emperyalistler bizden, Küratör onlardan çaldı!

British Museum02

Emperyalistler bizden, Küratör onlardan çaldı!

Batı’ya göre Doğu ülkelerinde bulunan topraklarda mirasçıları oduğunu iddia ettikleri uygarlıklara ait, kültürel miras kapsamındaki eserleri çalıp ülkelerine getirip burada sergileyen ülkelerden de bu eserler çalınabiliyor. British Museum’da Berlin’deki Bergama Müzesi’nde ülkemizden çalınan, çıkarılan, kaçak yolla elde edilen binlerce eser sergileniyor. 

Yakın zamanda farkına varılan gerçekse çalandan da bu eserlerin çalınabileceğine işaret ediyor. İngiltere’nin başkenti Londra‘da dünyaca ünlü arkeoloji müzesi British Museum’da bir küratörün yüzlerce eseri çaldığı ortaya çıktı. Hakkında dava açılan küratörün sahte isim ve belgelerle kayıtları değiştirerek izlerini örtmeye çalıştığı belirlendi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan British Museum’un eski bir küratörünün hırsızlık yaptığı ortaya çıktı. İngiltere‘nin başkenti Londra‘daki British Museum‘un depolarından çalınan ve kaybolan eserlerin bazılarının çevrim içi alışveriş sitesinden üzerinden satışa konduğu Ağustos ayında ortaya çıkmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Akdeniz kültürleri, Helenistik dönem heykelleri ve eserleri alanında çalışan küratör Peter Higgs görevden alınmıştı.

British-Museum01 Emperyalistler bizden, Küratör onlardan çaldı!

British Museum, Higgs hakkında dava açtı. Görülen duruşmada hırsızlıkla ilgili yen iayrıntılar ortaya çıktı.

HİGGS DURUŞMAYA KATILMADI

Mahkeme salonunda Higgs bulunmazken avukatları da bir açıklama yapmaktan kaçındı. British Museum, çalınan eşyaların arasında antik Yunan ve Roma dönemlerine ait altın yüzükler, küpeler ve diğer mücevher parçalarının bulunduğunu açıkladı.

BİZDEN ÇALANLAR HIRSIZLIĞIN BOYUTUNU SAPTAYAMADI

Müzenin avukatı Daniel Burgess’in mahkeme kayıtlarına geçen ifadeleri şu şekilde oldu:

Hırsızlığın tam boyutu bilinmemekle birlikte, şu anda bin 800’den fazla öğenin çalındığına veya hasar gördüğüne ve yüzlercesinin (Higgs) tarafından satıldığına veya satışa sunulduğuna inanıyoruz.”

Avukat, Higgs’in sahte isim ve belgeler kullanarak müzenin kayıtlarını değiştirdiğini ve suçun üzerini örtmeye çalıştığını kaydetti. Burgess, müzeye şu ana kadar 356 eserin iade edildiğini de belirtti.

Yargıç, Higgs’e hala sahip olduğu parçaları iade etmesi, çaldığından şüphelenilen bütün eşyaların bir listesini vermesi yönünde karar aldı. Mahkeme, şüphelinin kayıp eserlerin nerede olduğu veya gelirleri hakkında bilgi vermesi için de emir çıkardı.

British Museum, koleksiyonundaki yaklaşık 8 milyon eserle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor.

Share this content: