2. 8 Ekim 2022_Ip Atolyesi

Arter’den Yetişkin Atölyeleri

Etkinlik

Arter’in sergi programından yola çıkarak şekillendirilen Yetişkin Atölyeleri, ekim ayında üç farklı çalışmayla devam ediyor. Genco Devrim Barikan’ın Arter’den Büyükada’ya uzanan ve eleştirel bir rehberli tur olarak tasarlanan iki günlük “Ada Gezisi” etkinliğinin ilk günü 1 Ekim’de Arter binasında, Locus Solus başlıklı grup sergisinin yer aldığı galerilerde; ikinci günü 2 Ekim’de Büyükada’da gerçekleşecek. Başak Bugay’ın, Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde yer alan Pantolon adlı yapıtından yola çıkan “İp Atölyesi”, 8 Ekim Cumartesi günü sanatçının yürütücülüğünde Arter’in Atölye alanında düzenlenecek. Yürütücülüğünü Gökhan Deniz’in üstlendiği ve sanatçının Koyun Koyuna sergisindeki Ses Çıkarma! isimli serisine ait eserinden hareketle şekillenen “Kimlik Bulmaca” başlıklı atölye ise 22 Ekim Cumartesi günü Atölye alanında gerçekleşecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla düzenlenen atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen Yetişkin Atölyeleri, katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet ediyor. Atölyeler, katılımcıların kendi ifade dillerini sanat yoluyla keşfetmelerini, form ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmalarını amaçlıyor.

“ADA GEZİSİ”

Genco Devrim Barikan’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek “Ada Gezisi” etkinliği, kendisinin de yaşadığı Büyükada’yı, Arter’de devam eden Locus Solus başlıklı grup sergisinde irdelenen “doğa” ve “ada” kavramlarından yola çıkarak, eleştirel bir rehberli tur ile yorumlamayı amaçlıyor. İki güne yayılan etkinliğin ilk günü, 1 Ekim 2022 Cumartesi Arter binasında, Locus Solus sergisi kapsamında sergilenen yapıtlardan bir seçkiyi katılımcıların yorumlarına açarak tartışmayı hedefliyor. Etkinliğin 2 Ekim 2022 Pazar günü Büyükada’da gerçekleşecek ikinci kısmı ise adanın coğrafi ve turistik olduğu kadar siyasi, kültürel, sanatsal ve mitolojik birtakım unsurlarını, çeşitli tarihsel ve güncel tartışmalar çerçevesinde ele alacak. Locus Solus sergisine paralel olarak, şehirden ve anakaradan tamamıyla bağımsız bir adanın mümkün olup olmayacağını sorgulayan etkinlik, katılımcıları Büyükada’yı farklı bir perspektiften görmeye ve beraberinde “ada”, “doğa”, “turizm”, “sayfiye” gibi kavramları felsefi bir mercekten düşünmeye davet ediyor. Başlangıç saati 11:00 olan atölyeye katılım için herhangi bir bilgi birikimi veya deneyim gerekmiyor. 

“İP ATÖLYESİ”

Başak Bugay’ın yürütücülüğünde, 8 Ekim 2022 Cumartesi günü 14:00’te Arter’in Atölye alanında gerçekleşecek “İp Atölyesi” sanatçının Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde yer alan Pantolon adlı yapıtından yola çıkıyor. Bugay’ın terakota, kumaş ve elyaf kullanarak ürettiği eserinde karşımıza çıkan figür, uykunun en kırılgan ânında bütünlüğünü, güvenliğini ve mahremiyetini koruyarak ayakta kalma çabasını mümkün kılan bir araç olarak ipi ön plana çıkarıyor. Nesnelerin soyut temsilleri üzerine düşünmeye ve yaratıcı bir sürece ortak olmaya davet eden “İp Atölyesi”nde, katılımcılar önce Koyun Koyuna sergisini gezerek Pantolon başlıklı eseri inceleyecek. Ardından “sanatsal yaratıcılığın kökeni nedir”, “hangi gereksinimleri kapsar”, “nesneler nasıl kavramlara dönüşür” ve “soyut düşünceyle pratik arasındaki ilişki nasıl kurulur” gibi sorulara cevap arayacak katılımcılar, atölye süresince bedenlerini, bulundukları mekândaki nesneleri ve yanlarında getirdikleri bir özel eşyayı üretimlerine dahil edebilecek.

“KİMLİK BULMACA”

Gökhan Deniz’in yürütücülüğünde, 22 Ekim 2022 Cumartesi günü 14:00’te Arter’in Atölye alanında gerçekleşecek “Kimlik Bulmaca” başlıklı atölye çalışması ise sanatçının Koyun Koyuna sergisinde yer alan Ses Çıkarma! isimli serisine ait eserinden ve bu eserde betimlenen figürden yola çıkıyor. “Kime karşı susmak zorundayız?” ve “Kendimize karşı ne kadar süre sessiz kalabiliriz?” gibi soruları gündeme getiren bu bulmacada kişilerin kimliği, resmi vatandaşlık sorularıyla değil; yaşantıları ve deneyimleriyle şekilleniyor. 

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Arter Beraber üyeleri, atölye katılımlarında değişen oranlarda indirimlerden faydalanabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

 

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

Etiket

Yorum Yapın