Şimdi yükleniyor

Arter’de Yetişkin Atölyeleri!

27 Nisan 2024_Otoportre Atolyesi

Arter’de Yetişkin Atölyeleri!

Arter’in, Nisan ayında Farz Et Ki Sen Yoksun başlıklı ilk özel koleksiyon sergisine odaklanan yetişkin atölyeleri, Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek. Serginin odaklandığı konulardan biri olan bakış ve görme temalarını ele alan “Gözetlemek – Görmek” atölyesi 6 Nisan Cumartesi günü; serginin bir diğer odak noktası olan otoportre geleneğini ele alan “Otoportre Atölyesi” ise 27 Nisan Cumartesi günü Arter’in Atölye alanında düzenlenecek. Yetişkin atölyelerinin biletleri, Arter’in giriş katında yer alan Danışma ve Bilet Gişesi’nden ya da Biletix üzerinden temin edilebilir.

Katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet eden yetişkin atölyeleri, her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenleniyor. Arter’in güncel sergilerinden yola çıkarak şekillendirilen atölyeler, katılımcıların kendi ifade dilini sanat yoluyla keşfetmesini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmasını amaçlıyor.

“GÖZETLEMEK – GÖRMEK”

6 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 14:00’te Arter’in Atölye mekânında Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek “Gözetlemek – Görmek” atölyesi, Arter’in Farz Et Ki Sen Yoksun başlıklı ilk özel koleksiyon sergisinin odaklandığı konulardan biri olan bakış ve görme temalarını ele alıyor. Görme, bakma ve gözetleme kavramlarından hareketle, sınırlı ve gizli bakışın merkeze alındığı atölyede katılımcılar, dışarıya tamamen açmadıkları, gizli ya da mahrem tuttukları çizim, yazı, heykel ya da nesneleri yerleştirebilecekleri ve istedikleri kadarını gösterebilecekleri bir kutu tasarlayacaklar. Katılımcılar, bu kutunun içine yerleştirmek istedikleri nesneyi atölyede oluşturabilecekleri gibi yanlarında getirdikleri bir nesneyi de kullanabilecekler.

“OTOPORTRE ATÖLYESİ”

27 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 14:00’te Atölye’de Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek “Otoportre Atölyesi” ise Farz Et Ki Sen Yoksun sergisinin odaklandığı bir diğer konu olan otoportre geleneğini ele alıyor. İlk olarak sergide yer alan otoportre odasını ziyaret eden katılımcılar, ardından “Otoportre kişinin kendisinin portresi olmaktan mı ibarettir?”, “Yüzler insanlar hakkında ne söyler?”, “Kişiyi tanımlayacak olan ana şey nedir?” ya da “Nasıl tanımlanmak isteriz?” gibi çeşitli sorular üzerinden otoportre geleneği üzerine bir tartışma gerçekleştirecek. Atölyenin devamında katılımcılar, sergide yer alan otoportre odasından ve gerçekleştirilen tartışmalardan yola çıkarak istedikleri tarzda ve istedikleri malzemelerle kendi otoportrelerini oluşturacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri, Arter’in giriş katında yer alan Danışma ve Bilet Gişesi’nden ya da Biletix üzerinden temin edilebilir. Arter Beraber üyeleri, atölye katılımlarında değişen oranlarda indirimlerden faydalanabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

DENİZ KULAKSIZOĞLU HAKKINDA

Deniz Kulaksızoğlu (d. 1996, İstanbul) St. Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Technische Universitat Berlin’de(TU-Berlin) mimarlık lisansını tamamladı. Pratiğinde mekân ve imge temalarını odağına alan Kulaksızoğlu, tekrar fenomeni üzerinden algının temsil sistemlerini sorguluyor, anlam ve anlamsızlık kavramlarına yoğunlaşıyor.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres:   Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

Share this content: