2. 5 Kasim 2022_Yeniden Canlandirma Atolyesi

Arter’de İki Yeni Atölye

Etkinlik

Arter’in güncel sergilerinden yola çıkarak şekillendirilen Yetişkin Atölyeleri, katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet ediyor. Evrim Kavcar yürütücülüğünde 5 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek “Yeniden Canlandırma Atölyesi”nde katılımcılar, toprağın ve hayal gücünün akışkanlığını bir araya getirerek ortak bir animasyon çalışmasına imza atacaklar. Can Küçük’ün yürütücülüğünde 19 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek “Alarm Atölyesi”nde ise katılımcılar, gündelik malzemeler kullanarak kendi uyku deneyimleriyle ilişkili görsel başucu alarmları üretecekler. Başlangıç saati 14:00 olan ve Arter’in Atölye mekânında sınırlı sayıda katılımcıyla düzenlenen atölye çalışmalarının biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen Yetişkin Atölyeleri, katılımcıların kendi ifade dilini sanat yoluyla keşfetmesini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmasını amaçlıyor.

YENİDEN CANLANDIRMA ATÖLYESİ”

Evrim Kavcar’ın yürütücülüğünde, 5 Kasım 2022 Cumartesi günü 14:00’te Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek Yeniden Canlandırma Atölyesi”, sanatçının Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde yer alan Yeniden Canlandırma (2021) isimli yapıtından yola çıkıyor. Kavcar, bir süredir hafıza aracılığıyla ilişki kurduğu, farklı araçlarla ve jestlerle hareket ettirdiği toprağın akışkanlığını hayal gücünün akışkanlığı ile buluşturarak katılımcıları ortak bir üretim alanına davet ediyor. Atölyede, sanatçının Yeniden Canlandırma (2021) isimli yapıtın üretiminde kullandığı Japonya kökenli geleneksel bir teknik olan hikaru dorodango kısaca tanıtılacak. Ardından katılımcılar kalınlaşan, seyrelen, akan, dağılan ve tekrar toparlanan bir malzeme olan toprağa dokunarak ortak bir animasyon çalışması gerçekleştirecekler.

“ALARM ATÖLYESİ”

Can Küçük’ün yürütücülüğünde, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü 14:00’te Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek “Alarm Atölyesi” başlıklı etkinlik ise sanatçının Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde yer alan Sivri (2021) isimli yapıtından yola çıkıyor. Sanatçının insan vücuduyla bağlantılı konuları işlediği ve çeşitli duygu durumlarını ele aldığı pratiğine ışık tutan atölye çalışması, katılımcıları gündelik malzemeler kullanarak kendi uyku deneyimleriyle ilişkili nesneler üretmeye davet ediyor. Can Küçük’ün yapıtında gündelik gerçeklikten uykunun hayalle örülü dünyasına geçişi görselleştirirken kullandığı yöntemlerden esinlenen atölyede, katılımcılar öncelikle uykuya dalma ve uyanma deneyimlerini paylaşacaklar. Ardından, uykuyu bölen ve insanı uykudan uyandıran durumları birlikte irdeleyerek kendi görsel başucu alarmlarını tasarlayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Arter Beraber üyeleri, atölye katılımlarında değişen oranlarda indirimlerden faydalanabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

Etiket

Yorum Yapın