Arter-Çocuk Atölyesi

Ara Tatilde Çocuklar Arter’in Atölyelerinde Buluşuyor

Etkinlik

Arter, Kasım ayında da farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik çocuk atölyelerine devam ediyor. Arter binasında düzenlenen çocuk atölyeleri 15 Kasım’da “Hayal ile Gerçek Arasında” ve “Keşif Saati”, 18 Kasım’da “Gez, Bak, Çiz”, 19 Kasım’da “Rüya Bulut”, 26 Kasım’da ise “Düş Kapanı Yapıyoruz!” başlıklarıyla gerçekleşecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşecek atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter Öğrenme Programı kapsamındaki çocuk atölyeleri, hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenlenmeye devam ediyor. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyeler, farklı yaş gruplarından çocukları yaratıcı süreçleri deneyimlemeye ve çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya davet ediyor.

“Hayal ile Gerçek Arasında” başlıklı atölye çalışması, 15 Kasım 2022 Salı günü saat 11:00’de Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün kurduğu atölyepikolo tarafından, Arter’in -1. katındaki Atölye mekânında gerçekleştirilecek. “Hayal ile Gerçek Arasında” atölyesi, 7–11 yaş aralığındaki çocukları Claus Böhmler’in Locus Solus başlıklı grup sergisinde yer alan Claude Money – Kavaklar Altında (1999) isimli yapıtından yola çıkarak doğayla kurduğumuz ilişki üzerine düşünmeye davet ediyor. Atölye çalışması kapsamında görünüm ile gerçeklik ve yapaylık ile doğallık gibi ikilikler üzerine sohbet eden çocuklar, ardından modern sanatın en ünlü eserlerinden birini yeniden yorumlayarak hareketli parçalara sahip bir mozaik çalışması üretecekler. 

15 Kasım 2022 Salı günü saat 13:00’te Arter Öğrenme Programı Ekibi tarafından Arter’in Atölye mekânında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ve kayıt gerektirmeyen “Keşif Saati” etkinliği, çocukları birlikte üretmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Arter’in güncel sergilerindeki eserlerden hareketle kurgulanan etkinlikte çocuklar, farklı üretim tekniklerini ve malzemeleri deneyimleyerek hayallerini yansıtan eserler üretecekler. 

İki farklı yaş grubuna yönelik düzenlenen “Gez, Bak, Çiz” başlıklı atölye, 6–9 ve 7–11 yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağırıyor. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler. “Gez, Bak, Çiz”, 6–9 yaş grubu için 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 13:00’te; 7–11 yaş grubu içinse aynı gün saat 15:00’te gerçekleşecek.

“Rüya Bulut” atölyesi, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü 11:00’de Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün (atölyepikolo) yürütücülüğünde Arter’in Atölye mekânında gerçekleşecek. “Rüya Bulut” atölyesi, 4–6 yaş arasındaki çocukları bulutların soyut formlarından yola çıkarak kendi eserlerini üretmeye davet ediyor. Sanatçı Tacita Dean’in Locus Solus başlıklı grup sergisinde yer alan, farklı tekniklerle resmettiği bulutları inceleyen çocuklar, ardından Arter’in 4. katındaki terasa çıkarak birlikte gökyüzünü gözlemleyecekler. Taş, tebeşir ve pamuk gibi farklı malzemelerle hayallerindeki bulutları resmeden katılımcılar, daha sonra bu bulutları yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle üçboyutlu formlara dönüştürecekler.

“Düş Kapanı Yapıyoruz!” başlıklı etkinlik ise Arter Öğrenme Programı Ekibi tarafından 26 Kasım 2022 Cumartesi günü 11:00’de Arter’in Atölye mekânında gerçekleştirilecek. 6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, katılımcılarını Arter’in uyku kavramını merkezine alan Koyun Koyuna başlıklı grup sergisini keşfetmeye davet ediyor. Atölye kapsamında düş, bir aradalık, karanlık, masal ve paylaşım gibi uykuyla bağlantılı kavramlar üzerine sohbet eden çocuklar, ardından çeşitli renklere ve formlara sahip malzemelerle kendi düş kapanlarını tasarlayacaklar. 

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir. Atölyeye katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için giriş katındaki gişeden bilet satın alabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

 

Bilgi için: arter.org.tr

Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

Etiket

Yorum Yapın